Gebelerin evlilik doyumlarının doğum öncesi algılanan strese etkisi
The effect of marital satisfaction of pregnant women on prenatal perceived stress
  1. Tez No: 805016
  2. Yazar: ZEHRA EPİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA DEMET ÜST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, gebelerin evlilik doyumlarının doğum öncesi algılanan strese etkisini incelemektir. Materyal ve Metod: Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte yapılan bu araştırma Mayıs 2022-Ağustos 2022 tarihleri arasında Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı eğitim- araştırma hastanesinde 520 gebe ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, Evlilik Doyum Ölçeği ve Doğum Öncesi Algılanan Stres Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde gerekli (Bağımsız gruplarda t-testi, Mann Whitney U, Varyans, Kruskall Wallis, Pearson korelasyon, Spearman Korelasyon analizleri ile Kurtosis ve Skewness kat sayıları, Cronbach α) istatistiksel testler yapılmıştır. Bulgular: Gebelerin evlilik doyum ölçeği puan ortalaması 52.93±8.47, doğum öncesi algılanan stres ölçeği toplam puan ortalaması ise 2.82±1.02dir. Gebelerin evlilik doyumlarının doğum öncesi algılanan stres düzeylerini etkilemediği saptanmıştır. Sonuç: Gebelerin evlilik doyumlarının, doğum öncesi algılanan stres üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to examine the effect of marital satisfaction of pregnant women on prenatal perceived stress. Material and Method: This descriptive and cross-sectional study was conducted with 520 pregnant women in the education and research hospital of Diyarbakır Provincial Health Directorate between May 2022 and August 2022.The data of the study were collected using Personal Information Form, Marriage Satisfaction Scale and Prenatal Perceived Stress Scale. In the analysis of data required t-test in independent groups, Mann Whitney U, Variance, Kruskall Wallis, Pearson correlation, Spearman Correlation analyzes and Kurtosis and Skewness coefficients, Cronbach α were performed in the analysis of the data. Findings: Marriage satisfaction scale mean score of the pregnant women was 52.93±8.47, and the mean prenatal perceived stress scale total score was 2.82±1.02. It was determined that the marital satisfaction of the pregnant women did not affect the perceived prenatal stress levels. Conclusion: Marriage satisfaction of pregnant women has no effect on perceived antenatal stress.