Beyin tümörü ameliyatı olan hastalarda konfor düzeyi ve konforu etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of comfort level and factors affecting comfort in patients with brain tumor surgery
  1. Tez No: 805015
  2. Yazar: ARZU DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ SEYHAN AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Beyin tümörü olan hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası, baş ağrısı, bulantı-kusma, uykuya eğilim, yorgunluk, baş dönmesi, huzursuzluk, uyarana cevapsızlık, motor aktivitede azalma, oryantasyon bozukluğu, bilinçte değişiklikler, dalgınlık, konvülsiyon, yutma güçlüğü, kişilik değişiklikleri, ajitasyon, görme ve konuşma bozuklukları, inkontinans, koma vb. gibi çok sayıda semptom gelişebilmekte bağlı olarak yaşam kaliteleri ve konfor düzeyleri olumsuz etkilenebilmektedir. Bu doğrultuda tezin amacı, beyin tümörü ameliyatı geçiren hastalarda konforun düzeyi ve konfora etki eden faktörlerin belirlenmesidir. Tanımlayıcı tipteki çalışmanın örneklemi bir şehir hastanesinin beyin cerrahisi kliniğinde Ekim 2021- Ekim 2022 tarihleri arasında beyin tümörü ameliyatı olmuş ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 109 hastadan oluşmaktadır. Verileri toplamak için tanıtıcı özellikler formu, perianestezi konfor ölçeği (PKÖ), M.D Anderson Beyin Tümörü Semptom Envanteri(MDABTSEtr), sayısal ağrı skalası(VAS) kullanıldı. Çalışmaya başlamadan önce etik kurul ve kurum izni alındı. Hastaların PKÖ puan ortalamasının 6 puan üzerinden ortalama 4,06±0,36 (%67,7) olduğu belirlendi. Hastaların konfor düzeyine etki eden bağımsız faktörlerin ağrı duyma endişesi [B=-0,18(%95 GA: -0,33;-0,03) pr2=0,23; p=0,021] ve hastanın genel sağlık durumunun iyi olma durumu [B=0,14(%95 GA:0,01;0,27) pr2=0,21; p=0,034] olduğu bulundu. Hastalarda en fazla duyusal semptomların görüldüğü ve hastaların PKÖ puanları ile duygusal semptom (r=-0,241; p=0,011) ve tedavi değerlendirme semptom (r=-0,272; p=0,004) düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki görüldü. Sonuç olarak beyin tümörü ameliyatı olan hastalarda konfor düzeyinin iyi, ağrı duyma endişesinin konforu etkileyen en önemli faktör olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Headache, nausea-vomiting, drowsiness, fatigue, dizziness, restlessness, unresponsiveness to stimuli, decreased motor activity, disorientation, changes in consciousness, absent-mindedness, convulsions, swallowing difficulties, personality changes, agitation in patients with brain tumors before and after surgery., visual and speech disorders, incontinence, coma, etc. Many symptoms such as In this direction, the aim of the thesis is to determine the comfort level and the factors affecting comfort in patients who have undergone brain tumor surgery. The sample of the descriptive study consisted of 109 patients who had brain tumor surgery in the neurosurgery clinic of a city hospital between October 2021 and October 2022 and met the inclusion criteria. Descriptive features form, perianesthesia comfort scale (PCQ), M.D Anderson Brain Tumor Symptom Inventory, numerical pain scale were used to collect data. Ethics committee and institutional permission were obtained before starting the study. It was determined that the mean PCQ score of the patients was 4.06±0.36 (67.7%) out of 6 points. Pain anxiety of independent factors affecting the comfort level of patients [B=-0.18(95% CI: - 0.33;-0.03) pr2=0.23; p=0.021] and the patient's general health status [B=0.14(95% CI:0.01;0.27) pr2=0.21; p=0.034]. There was a statistically significant and negative correlation between the patients with the highest sensory symptoms and their PCO scores and emotional symptom (r=-0.241; p=0.011) and treatment evaluation symptom (r=-0.272; p=0.004) levels. As a result, it was found that the comfort level was good in patients who had brain tumor surgery, and the worry of pain was the most important factor affecting comfort.Abstract text