Kronik bel ağrılı bireylerde eksternal odaklı dinamik denge eğitiminin ağrı fonksiyonellik ve denge üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of external focus dynamic balance education on pain functionality and balance in individuals with chronic lack pain
  1. Tez No: 805022
  2. Yazar: ŞAFAK KUZU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL ÖZÜDOĞRU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kronik bel ağrılı (KBA) bireylerde denge, fiziksel performans, fonksiyonel parametreler olumsuz etkilenmektedir. Dikkat odağı egzersizlerinin etkileri denge ve performans açısından çeşitli popülasyonlarda araştırılırken bel ağrılı bireylerde dikkat odağı talimatlarının denge, performans üzerine etkilerini inceleyen çalışmaya rastlanmamıştır. Amacımız KBA'lı bireylerde eksternal dikkat odağı talimatları uygulanan dinamik denge egzersizlerinin denge, fiziksel performans ve fonksiyonel durum üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Bu çalışmaya gönüllü 48 birey katıldı. Çalışma sürecini tamamlamayarak 4 kişi çalışmadan ayrıldı.44 katılımcı randomize eksternal odak (EO) grubu (n=22) ve kontrol grubu (KG) olarak iki gruba ayrıldı. Bir araştırmacı tarafından haftada 3 seans, 8 hafta boyunca her iki gruba geleneksel fizyoterapi yöntemleri ve dinamik denge egzersizleri uygulandı. EO grubuna dinamik denge egzersizleri sırasında EO talimatları verildi. KG'ye ise aynı dinamik denge egzersizleri sırasında internal odak (İO) talimatları verildi. Tedaviden önce ve sonra ağrı (Görsel Analog Skalası), eklem hareket açıklığı, fonksiyonel düzey (Oswestry Özürlülük İndeksi), uyku kalitesi (Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi), kinezyofobi (Tampa Kinezyofobi Ölçeği), denge (Biodex Balance System), fiziksel performans (Fiziksel Performans Test Bataryası (FPTB), postür (Spinal Mouse Cihazı), propriosepsiyon (repozisyonlama testi) parametreleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Balance, physical performance and functional parameters are adversely affected in individuals with chronic low back pain (CLBP). While the effects of focus of attention exercises were investigated in various populations in terms of balance and performance, there was no study examining the effects of attention focus instructions on balance and performance in individuals with low back pain. Our aim is to investigate the effects of dynamic balance exercises applied with external attention focus instructions on balance, physical performance and functional status in individuals with CLBP.48 volunteers participated in this study. After completing the study period, 4 people left the study. 44 participants were divided into two groups as randomized external focus (EF) group (n=22) and control group (CG). Traditional physiotherapy methods and dynamic balance exercises were applied to both groups by a researcher for 3 sessions a week for 8 weeks. The EF group was given EF instructions during dynamic balance exercises. In CG, internal focus (IF) instructions were given during the same dynamic balance exercises. Participants before and after treatment pain (Visual Analog Scale), range of motion, functional level (Oswestry Disability Index), sleep quality (Pittsburgh Sleep Quality Index), kinesiophobia (Tampa Kinesiophobia Scale), balance (Biodex Balance System), physical performance (Physical Performance Test Battery (FPTB), postur (Spinal Mouse Device), proprioception (repositioning test) parameters were evaluated.