Fabrikada çalışan kadınların genital hijyen davranışları ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Determination of genital hygiene behaviors and related factors of women working at a factory
- Tez No: 805032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN KURU ALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı fabrikada çalışan kadınların genital hijyen davranışları ve ilişkili faktörleri belirlemektir. Tanımlayıcı desende yürütülen araştırma 1 Eylül 2022 ve 1 Mayıs 2023 tarihleri arasında, Kütahya il sınırları içerisinde bulunan bir fabrikada gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 181 mavi yaka kadın çalışan oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacılar tarafından oluşturulmuş fabrikada çalışan kadınların tanıtıcı bilgilerini, menstrüel hijyen davranışlarını ve fabrika çalışma koşullarını tanımlayan kişisel bilgi formu ve üreme çağındaki kadınların genital hijyen davranışlarını değerlendirmek amacıyla geliştirilmiş Genital Hijyen Davranış Envanteri (GHDE) kullanılmıştır. Verilerin analizde tanımlayıcı analizler için sayı ve yüzde, karşılaştırmalı analizler için bağımsız örneklem t testi ve tek faktörlü ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırmaya dahil edilen kadınların yaş ortalaması 35,25±7,6'dır. Kadınların %52,5'i lise mezunu olup, %74,6'sı çocuk sahibidir. Kadınların büyük çoğunluğu fabrikada çalıştıkları günlerde günde 3 veya daha az menstrüel ürün değiştirdiğini ve vajinal duş yapma alışkanlığı olduğunu belirtmiştir. Araştırmada fabrikada çalışan kadınların GHDE puan ortalaması 50,65±0,78 olup, kadınların genital hijyen davranışları istendik düzeyde değildir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the genital hygiene behaviors of women working in a factory and the related factors. This descriptive research was conducted between September 1, 2022, and May 1, 2023, at a factory located within the boundaries of Kütahya province. The sample of the research consisted of 181 female blue-collar workers. As data collection instruments, a personal information form created by the researchers to collect introductory information, menstrual hygiene behaviors, and working conditions in the factory, and the Genital Hygiene Behavior Inventory (GHDE) developed to assess the genital hygiene behaviors of women in reproductive age were used. Descriptive analysis was used for number and percentage in the analysis of the data, and independent samples t-test, and one-way ANOVA test were used for comparative analysis. In the study, the mean age of the women was 35.25±7.6, 52.5% of the women were high school graduates, and 74.6% had children. Most of the women stated that they changed their menstrual products three times a day or less on the days they worked in the factory and had a habit of vaginal douching. The mean GHDE score of women working in the factory in the study was 50.65±0.78, indicating that their genital hygiene behaviors were not at the desired level.