Enformel sektörde ev eksenli çalışan kadınlar ile formel sektörde fabrikada çalışan kadınların yaşam deneyimlerine ilişkin bir karşılaştırma: Tekirdağ ili Çerkezköy ilçesi
A comparison on the life experience of women working in the factory in formal sector with women working home-based in the informal sector: The case of Çerkezköy District of Tekirdağ province
  1. Tez No: 546549
  2. Yazar: PINAR CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRİN OKTAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika ve Sosyal Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu tez çalışmasında kadın istihdamının tarihçesi, kadın işgücü ve istihdamının neoliberal politikalar ve küreselleşme ile nasıl şekillendiği ele alınmaktadır. Bu kapsamda formel sektörde fabrikalarda, kayıtlı ve ücretli olarak çalışan kadınlar ile enformel sektörde kayıt dışı ve ev eksenli çalışan kadınlar araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Çalışmada Türkiye özelinde kadın işgücü ve istihdamının genel özellikleri, kadınların karşılaştıkları problemler ve formel sektörde neden iş bulamadıkları incelenmektedir. Toplumsal cinsiyet rollerinin kadının özel alanda var olmasını teşvik ettiği, sosyo-ekonomik koşullardan dolayı kadınların formel sektörde iş bulmasının günümüzde daha da zorlaştığı, kadınların çoğu zaman ev eksenli, düşük ücretle, hiçbir sosyal güvencesi olmadan çalışmak zorunda kaldığı görülmektedir. Bu noktada, bu tez çalışmasının amacını oluşturan enformel sektörde evde çalışan kadınlarla, formel sektörde fabrikalarda çalışan kadınların yaşam deneyimlerini karşılaştırmak önem kazanmaktadır. Araştırma kapsamında Tekirdağ ili Çerkezköy ilçesinde fabrikada çalışan 10 kadın ve ev eksenli çalışan 10 kadın olmak üzere toplam 20 kadınla derinlemesine görüşme yapılmıştır. Araştırma sonucunda ev eksenli çalışan kadınlar ile fabrikada çalışan kadınların günlük yaşam deneyimlerinin benzer noktalarının olduğu ancak farklılaşan noktaların daha fazla olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the history of women's employment, how women's labor force and employment are shaped by neoliberal policies and globalization are discussed. In this context, women working as registered and salaried in formal sector in factories, and women working as undeclared and home-based in the informal sector are the subjects of the research. General characteristics of the female labor force and employment in particular Turkey, problems women face and why women cannot find work in the formal sector are studied in this work. Also legislation on the working life of women in Turkey briefly described and the position of the union in women's working experiences is discussed. It is seen that gender roles encourage women to exist in the private sphere, women's employment in the formal sector due to socio-economic conditions has become even more difficult today, women are often forced to work at home, at low wages without any social security. Within the scope of the study, 10 women working at the factory and 10 women working at home, 20 women in total, in Çerkezköy district of Tekirdağ were interviewed. As a result of the study, it is seen that home-based working women and women working in the factory have similar points of daily life experiences, but differentiating points are more.