Çalışan hemşire yardımcılarının ve hemşire yardımcılığı programında öğrenim gören öğrencilerin mesleğe ilişkin görüşleri ve bu mesleğin seçiminde etkili olan faktörlerin belirlenmesi
Determination of opinions about the profession and effectivefactors in choosing this profession of working practical nurse assistants and practical nursing program students
  1. Tez No: 805031
  2. Yazar: RUKİYE KEVSER SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE KALANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırmada, çalışan hemşire yardımcılarının ve hemşire yardımcılığı programında öğrenim gören özel ve devlet sağlık meslek liselerinin son sınıfında eğitim gören öğrencilerin, mesleğe ilişkin görüşlerinin ve bu mesleğin seçiminde etkili olan faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı tipteki araştırmanın evrenini hemşire yardımcılığı programında öğrenim gören öğrenciler için, Ankara'da hemşire yardımcılığı eğitimi veren bir özel okul ve bir devlet okulu, aktif olarak çalışan hemşire yardımcıları için araştırma evrenini, Ankara ilinde bulunan 8 devlet hastanesi, 11 eğitim araştırma hastanesi oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş, evrenin tamamının örnekleme dâhil edilmesi planlanmıştır. Araştırma, özel ve devlet meslek okullarında hemşire yardımcılığı programında öğrenim gören son sınıf 115 öğrenci ve aktif olarak bir sağlık kuruluşunda çalışmakta olan üç hemşire yardımcısı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından mevcut literatürden geliştirilerek hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Katılımcıların sosyo-demografik özellikleri, meslek seçiminde etkili olan faktörler ve mesleğe ilişkin görüşlerine yönelik ifadelere verdikleri yanıtlar IBM SPSS 26.0 programında ortalama, frekans, yüzde ile değerlendirilmiş olup, ki-kare analizleri uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, hemşire yardımcılığı programında öğrenim gören son sınıf öğrencilerin %68,7 oranında hemşire yardımcılığı mesleğine olumlu bir bakış açıları olsa da başka bir meslek seçme ve üniversite eğitimi alma isteği oranlarının yüksek olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin ve aktif çalışan hemşire yardımcılarının tanımlanan hemşire yardımcılığı mesleğinin görev ve sorumluluklarını yeterince bilmedikleri belirlenmiştir. Her 10 öğrenciden yaklaşık 4 tanesinin aldığı eğitimin mesleki hayatı için yeterli olmayacağını düşündüğü bulunmuştur. Araştırma sonucu doğrultusunda, hemşire yardımcılarının güncel sorunlarının belirlenmesi ve çözüm önerilerinin geliştirilmesinin önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to determine the opinions of working nurse assistants and students studying in the last year of private and state health vocational high schools studying in the nurse assistant program about the profession and the factors effective in the selection of this profession. The universe of the descriptive type of research consists of a private school and a public school providing nurse assistant education in Ankara, 8 state hospitals and 11 training and research hospitals in Ankara for students studying in the nurse assistant program, and a research universe for nurse assistants actively working. In the study, sample selection was not made, it was planned to include the entire universe in the sampling. The research was carried out with 115 senior students studying in the nurse assistant program in private and public vocational schools and three nurse assistants who are actively working in a health institution. In the collection of the data, a questionnaire form developed and prepared by the researcher from the existing literature was used. The socio-demographic characteristics of the participants, the factors affecting the choice of profession and their responses to the statements about their opinions about the profession were evaluated by average, frequency and percentage in the IBM SPSS 26.0 program and chi-square analyzes were applied. According to the findings obtained from the research, it was found that although 68.7% of the senior students studying in the nursing assistant program had a positive perspective on the nursing assistant profession, the rate of desire to choose another profession and to receive university education was high. It was determined that students and active nurse assistants did not know enough about the duties and responsibilities of the defined nurse assistant profession. It was found that approximately 4 out of every 10 students thought that the education they received would not be sufficient for their professional life. In line with the results of the research, it is thought that it is important to determine the current problems of nurse assistants and to develop solution suggestions.