Bir fabrikada çalışan kadınlara verilen eğitimin kendi kendine meme muayenesine ilişkin sağlık inanç ve davranışlarına etkisi
Breast self- examining the effect of health belief of the working women in the education and behavior health beliefs in a factory
  1. Tez No: 398951
  2. Yazar: ŞENAY ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER KARADAKOVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma, bir fabrikada çalışan kadınlara verilen eğitimin kendi kendine meme muayenesine ilişkin sağlık inanç ve davranışlarına etkisini belirlemek amacıyla Şubat 2012 - Mayıs 2012 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Manisa'da bulunan Schneider Electrik fabrikasında çalışan, araştırmaya katılmayı kabul eden 86 kadın oluşturmuştur. Veri toplamada birey tanıtım formu ve Champion'un Sağlık İnanç Modeli Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadaki kadınların % 75.5' i KKMM' yi duyduğunu, % 33.7' sinin yaptığını bildirmiştir. KKMM yapanların % 51.7' si ayda bir yaptığını bildirmiştir. KMM yaptıranlar ise % 19.7' si dir. KMM yaptıranların sadece %11.7' si altı ayda bir yaptırmaktadır. Meme kanseri erken tanı ve taramaları ile ilgili olarak % 60.4' ü eğitim almamıştır, eğitimi alanların % 58.8' i sağlık memurundan eğitim aldığını bildirmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of study was for to descriptive the effect of breast self- examination on health belief of the women in a factory, in February 2012- May 2012. The study population was consisted of 86 working women who accepted investigation in Schneider Electric Manisa Plant. For data collection, the individual identificationfrom and Champion's revised Health Belief Model Scala are utilized . In this study, 76% of the women have reported they aware of the breast self-examination and 34% of the women have reported they applied. 52% of women who have had breast self-examination, reported they are implementing a monthly basis. 20% of women who have had clinical breast examination, reported they are implementing a monthly basis. 11% of women who have had clinical breast examination, reported they are implementing a six-month periods %60 of the women involved in the study, where untrained women about Early diagnosis and screening of breast cancer. %59 of educated women, reported they have been trained by health officers.