Yaratıcı endüstrilerde mitoloji ve Türk mitolojisinden çağdaş uygulama örnekleri
Mythology in creative industries and examples of contemporary practice from Turkish mythology
- Tez No: 805060
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA BAYRAKTAR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Mitolojik hikâyeler geçmişten günümüze sanat yapıtlarına sıkça konu olmuştur. Hikâyeler ve bu hikâyelerde geçen karakterler farklı yorumlarla yansıtılmıştır. Plastik sanatların haricinde, görsel ve işitsel unsurları birleştiren sanat ürünleri olan sinema filmleri ile video oyunlarında da mitolojik hikâye uyarlamaları sıkça görülmektedir. Özellikle Yunan, İskandinav ve Mısır mitolojileri bunların başında gelmektedir. Hikâyelerin yalnızca yazılı kaynaklarda kalmayarak çeşitli alanlarda görselleştirilmesi ve yayılması, dünya çapında milyonlarca kişiye ulaşan sinema filmleri ve video oyunlarında söz konusu mitolojilerin sıklıkla konu edilmesi popülerlik düzeylerini artırmaktadır. Türk mitolojisi ile ilgili ise aynı şeyi söylemek zordur. Son derece zengin bir içeriğe sahip olan Türk mitolojisinin sanat alanlarında yeteri kadar yer bulmadığı ve gereken önemin verilmediği görülmektedir. Bu durum çeşitli sebeplere bağlanabilir. Batı sanatı ve mitolojisinin hem eğitim alanında hem de popüler kültürde baskın olması ve bununla bağlantılı olarak Türk mitolojisinin ilgi görmemesi sebepler arasında sayılabilir. Çalışma kapsamında, yaratıcı endüstrilerden video oyunları ve sinema filmlerinde uyarlanmış olan mitolojik hikâyeler, karakterler özelinde incelenmiştir. Genel hatları ile Türk mitolojisi; yaratılış, tanrılar, ruhlar ve önemli unsurları ile beraber incelenmiş olup, buradan yola çıkarak belirlenmiş tanrı, ruh ve unsurlar resmedilmiştir. Aynı zamanda, çağdaş Türk resim sanatında çeşitli sanatçıların Türk mitolojisinden yola çıkarak yapmış oldukları eserlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mythological stories have been frequently the subject of works of art from past to present. The stories and the characters in these stories are reflected in different interpretations. Apart from plastic arts, mythological story adaptations are frequently seen in cinema films and video games, which are art products that combine visual and auditory elements. Especially Greek, Scandinavian and Egyptian mythologies are the leading ones. The visualization and dissemination of stories not only in written sources, but also in various fields, and the frequent mention of mythologies in movies and video games that reach millions of people around the world increase their popularity. It is difficult to say the same thing about Turkish mythology. It is seen that Turkish mythology, which has an extremely rich content, does not find enough space in the fields of art and is not given the necessary importance. This situation can be attributed to various reasons. The dominance of Western art and mythology both in the field of education and in popular culture, and in connection with this, the lack of interest in Turkish mythology can be counted among the reasons. Within the scope of the study, mythological stories adapted in video games and movies from the creative industries were examined in terms of characters. Turkish mythology in general terms; Creation was examined together with gods, spirits and important elements, and determined gods, spirits and elements were depicted based on this. At the same time, the works of various artists based on Turkish mythology in contemporary Turkish painting are included.