Yaratıcı endüstrilerde bireysel inovasyon eğilimini etkileyen faktörler: Reklamcılık sektöründe bir alan araştırması
Factors affecting individual innovation tendency in creative industries: A field study in advertising sector
- Tez No: 477387
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAİF SERKAN ALBAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Topluma faydalı olacak ve ekonomik katkı sağlayacak yeni bir ürün veya hizmet yaratmak, inovasyon olarak adlandırılmaktadır. İnovasyon dört temel adımdan oluşan bir süreçtir: problemi keşfetme, yeni fikirler üretme, fikirlerine destek arama, fikirlerini uygulamaya çevirme. Örgütsel veya bireysel boyutta başarılı bir inovasyon faaliyeti için inovasyon yapma eğilimi taşıyan bireye ihtiyaç vardır. Bu tezin amacı, inovasyon yapmaya eğilim gösteren bireysel yapıyı ortaya koymak, etkilendiği kişisel ve çevresel unsurları keşfetmektir. Bireyin inovasyon yapma eğilimini etkilediği kabul edilen kişisel unsurlar, bireyin kendisinde bulunan yetenekler ve becerilerdir. Yetenekler doğuştan edinilirken, beceriler çevre etkisiyle şekillenir. Kişisel unsurlar“kişilik özellikleri, yaratıcı düşünme yeteneği, sezgisel algı yeteneği, sosyal ağ kurma yeteneği, motivasyon yönü ve girişimcilik eğilimi”dir. Çevresel unsurlar ise“kültür, aile ve eğitim”dir. Bu unsurların her birinin inovasyon yapma eğilimi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu bağlamda, İstanbul Ticaret Odası'na bağlı olarak faaliyet gösteren reklam ajansları içinden, Nielsen Araştırma Hizmetleri (Tüketici ve Medya Grubu)' nin verilerine dayanarak MediaCat tarafından yayınlanan 2015 Yılının En Büyük 100 Reklam Ajansı arasından 44'üne ulaşılmış“İdari (İ), Yaratıcı (Y), Yaratıcı ve İdari (Y+İ)”pozisyonlarda çalışan 343 kişiden soru formları yoluyla veri toplanmıştır. Toplanan veri istatistiki olarak analiz etmek üzere, kişisel ve çevresel başlıkları altında toplanan 10 tane değişken için ayrı ayrı Artık Analizi (RDA) modelleri geliştirilmiştir. Araştırmanın temel hipotezi ve 30 tane araştırma sorusu, Y+İ grubunun yanıtlarının tüm değişkenler yoluyla inovasyon yapma eğilimini daha iyi açıkladığı yönünde sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Innovation is defined as the process of developing or generating a novel product or service that has economic value. Innovation consists of four main steps: exploring the problem, idea generation, championing, and application. In order to make successful innovations at individual or organizational size, individuals are needed who tend to innovate. The aim of the thesis is to explore personal and social environmental factors pertaining innovative individual. Personal factors that affects innovation tendency are the abilities and skills people have from birth. While an individual is born with abilities, skills are shaped by the social environment. Personal factors are“personality characteristics, creative thinking ability, intuitive perception ability, social networking ability, direction of motivation, and entrepreneurship tendency”. As for environmental factors“culture, family, and education”are considered. The dependency of innovation tendency on each factor is analysed. Among 100 Biggest Advertising Agencies of 2015 44 agencies participated this analyses. From those 44 companies, 343 survey has been collected from staff working as“Administrative (İ), Creative (Y), Creative - Administrative (Y+İ)”positions. Statistical analysis has been undertaken by Redundancy Analysis methodology. In order to answer the main research questions 30 Redundancy models have been dealt for each group. This thesis concludes that the models developed for“Y+İ group”explain innovation tendency better than models dealt for other groups.