Şizofreni hastalarında zihin kuramı işlevlerinin duygusal ve bilinçli farkındalık ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between theory of mind functions and emotional and mindfulness in patients with schizophrenia
- Tez No: 805062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Araştırma, şizofreni hastalarının zihin kuramı işlevlerinin duygusal ve bilinçli farkındalıkla ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini Erzincan Toplum Ruh Sağlığı Merkezine kayıtlı şizofreni hastaları oluşturmuştur (N=340). Örneklem belirlemek için“evreni belirli olan gruplardan örneklem hesaplama formülü”kullanılmış ve 118 şizofreni hastası ile çalışma tamamlanmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında Sosyodemografik Veri Formu, Dokuz Eylül Zihin Kuramı Ölçeği (DEZİKO), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAS-20), Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BFÖ) kullanılmıştır. Veriler çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden hastalarla yüz yüze görüşülerek ve onam alınarak toplanmıştır. Veriler SPSS 22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapma, Cronbach α, Kurtosis ve Skewness kat sayıları yanı sıra Pearson korelasyon analizleri ve ileri analizlerde regresyon analizleri yapılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan şizofreni hastaları Dokuz Eylül Zihin Kuramı Ölçeğinden 4.86±2.66, Bilinçli Farkındalık Ölçeğinden 51.89±14.29 ve Toronto Aleksitimi Ölçeğinden 57.91±12.37 puan almışlardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to determine the relationship between theory of mind functions of schizophrenic patients and emotional and mindful awareness. Materials and Methods: The population of the study consisted of schizophrenic patients registered in Erzincan Community Mental Health Center (N=340).“Sample calculation formula from groups with a certain universe”was used to determine the sample and the study was completed with 118 schizophrenia patients. Sociodemographic Data Form, Dokuz Eylül Theory of Mind Scale (DEZİKO), Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), Conscious Awareness Scale (BFI) were used to collect research data. Data were collected through face-to-face interviews with patients who voluntarily agreed to participate in the study and obtaining their consent. The data were analyzed using the SPSS 22 program. In the analysis of the data, numbers, percentages, minimum and maximum values, mean and standard deviation, Cronbach α, Kurtosis and Skewness coefficients, as well as Pearson correlation analyzes and regression analyzes were performed. Results: Schizophrenic patients participating in the study scored 4.86±2.66 from the Dokuz Eylul Theory of Mind Scale, 51.89±14.29 from the Conscious Awareness Scale, and 57.91±12.37 from the Toronto Alexithymia Scale.