Anorektal hastalıklar nedeniyle ameliyat olacak hastalara verilen ağrı eğitiminin ameliyat sonrası ağrıya ve konfora etkisi
The effect of pre-surgery pain education on postoperative pain and comfort in anorectal diseases
- Tez No: 805069
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırma, anorektal hastalıklar nedeniyle ameliyat olacak hastalara verilen ağrı eğitiminin ameliyat sonrası ağrıya ve konfora etkisini belirlemek amacıyla yarı deneysel çalışma olarak planlanmıştır. Araştırmanın evreninin İstanbul ili Avrupa yakasında bulunan eğitim ve araştırma hastanesi'nin genel cerrahi kliniğinde anorektal hastalıklar nedeniyle ameliyat olan hastalar, örneklemini ise Kasım 2021-Kasım 2022 tarihleri arasında araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 40 girişim ve 40 kontrol grubundaki hastalar oluşturmuştur. Veriler“Hasta Tanıtıcı Formu”,“Hasta Ağrı Eğitim Broşürü”,“Numerik Ağrı Skalası”,“Kısa Ağrı Envanteri”ve“Perianestezi Konfor Ölçeği”ile toplanmıştır. Veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Araştırmada hastaların demografik özellikleri ve tıbbi özelliklerine göre özellikleri açısından gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamsız olup, gruplar homojen dağılım göstermektedir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The study was planned as quasi-experimental to determine the effect of pain training given to patients who will undergo surgery for anorectal diseases on postoperative. The population of the study consisted of patients who underwent surgery for anorectal diseases in the general surgery clinic of the training and research hospital in the European side of Istanbul, and the sample consisted of 40 intervention and 40 control group patients who met the inclusion criteria of the study between November 2021 and November 2022. Data were collected with the“Patient Description Form”,“Patient Pain Education Brochure”,“Numerical Pain Scale”,“Brief Pain Inventory”and“Perianesthesia Comfort Scale”. The data were analyzed with appropriate statistical methods using the SPSS 25.0 package program. In the study, the difference between the groups in terms of demographic characteristics and medicinal properties of the patients was statistically insignificant, and the groups showed a homogeneous distribution (p>0.05).