Sıçanlarda tam katmanlı deri defektinde Myrtus communis L.1753 ekstresinin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effect of Myrtus communis L.1753 extract on full-thickness skin defect in rats
- Tez No: 805070
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı deneysel olarak ratlarda dorsal deri üzerinde oluşturulan tam cilt kalınlığını kapsayacak defekt üzerine Myrtus communis ekstresinin iyileştirici etkinliğinin ve etakridin laktat solüsyonunun yara iyileşmesi üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Yapılan çalışmada anestezi altında asepsi antisepsi şartlarına uyularak; 12 adet ratın dorsum bölgesinde steril bir bistüri yardımıyla 4 adet 1 cm çapında deri tam katmanlı olarak ensize edilerek defekt oluşturuldu ve oluşturulan bu defektlere M. communis ekstresi, etakridin laktat ve M. communis ekstresi ile etakridin laktat kombinasyonu günlük uygulanmıştır. Oluşturulan ilk yara kendi haline bırakılarak doğal iyileşme süreci yönünden değerlendirilmiştir ki bu grup kontrol grubunu oluşturmuştur. Çalışma sonunda anestezi altında ilgili bölgelerden deri biyopsileri alınarak histopatolojik ve immunohistokimyasal yöntemler (CD31) kullanılarak yara iyileşmesi prosesi karşılaştırılmıştır. Makroskobik olarak her yara boyutunun kendi içerisinde zamana (1. günden 21.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the therapeutic efficacy of Myrtus communis extract and the effects of ethacridine lactate solution on wound healing on the defect that will cover the full skin thickness on the dorsal skin of rats experimentally. In this study, by complying with the conditions of asepsis and antisepsis under anesthesia; Defects were created by incising 4 pieces of skin with a full layer of 1 cm in diameter with the help of a sterile scalpel in the dorsum of 12 rats, and a combination of M. communis extract, ethacridine lactate, and M. communis extract and ethacridine lactate was applied daily to these defects. The first wound created was left alone and evaluated in terms of the natural healing process, which formed the control group. At the end of the study, skin biopsies were taken from the relevant regions under anesthesia and the wound healing process was compared using histopathological and immunohistochemical methods (CD31).