Ameliyata bağlı gelişen basınç yarası riskinin belirlenmesi
Determining the risk of pressure ulcers due to surgery
  1. Tez No: 805072
  2. Yazar: MERVE NUR TEKECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA CANDAN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırma, abdominal cerrahi girişim uygulanan hastalarda ameliyata bağlı basınç yaralanması riskinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte çalışmadır. Araştırma Nisan 2022 - Eylül 2022 tarihleri arasında“Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi”genel cerrahi ameliyathanesi ve kliniklerinde yürütüldü. Çalışmaya abdominal cerrahi girişim uygulanan 125 hasta alınmıştır. Veriler, literature uygun şekilde araştırmacıların oluşturduğu“Hasta Tanıtım Formu”ve“3S Ameliyathane Basınç Yarası Risk Tanılama Ölçeği Türkçe Formu”ile toplandı. Verilerin toplanmasında yüz yüze görüşme yöntemi ve hasta dosya kayıtları kullanıldı. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, T-testi, ki-kare ve pearson korelasyon analizi kullanıldı. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 49.62±15.23, %65.6'sı kadın, %34.4'ü erkekdir. Hastaların %78.4'ü kolesistit, %12'si kolon kanseri, %3.2'si mide kanseri, %3.2'si intraabdomial kist, %0.8'i epigastrik herni, %0.8'i karaciğer kist hidatik, %1.6'sı pankreas kanseri tanılıdır. Ameliyattan hemen sonra yapılan gözlemde hastaların %13,6'sının sakral, %5.6'sının skapula, %1.6'sının dirsek, %5.6'sının diz, %1.6'sının topuk bölgesinde basınç yaralanması görüldü. İlk gözlemde %84.8'inin basınç yaralanması olmadığı, %15.2'sinin ilk gözlemde görülen basınç yaralanması evresinin Evre 1 olduğu bulundu. Erkek hastalarda 3S Ameliyathane Basınç Yarası Risk Tanılama Ölçeği puanlarının kadınlara göre daha yüksek olduğu, hastaların yaşları arttıkça Braden Risk Değerlendirme Ölçeği Puanının azaldığı, 3S Ameliyathane Basınç Yarası Risk Tanılama Ölçeği puanlarının da arttığı görüldü. Araştırmada 3S Ameliyathane Basınç Yarası Risk Tanılama Ölçeği sonuçlarına göre tamamının basınç yaralanması riskinin olmadığı bulundu.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive study to determine the risk of pressure ulcers due to surgery in patients undergoing abdominal surgery. The research was carried out in the general surgery operating room and clinics of“Health Sciences University İzmir Bozyaka Training and Research Hospital”between April 2022 and September 2022. The study included 125 patients who underwent abdominal surgery. The data were collected with the“Patient Description Form”created by the researchers in line with the literature and the“3S Operating Room Pressure Wound Risk Assessment Scale Turkish Form”. Face-to-face interview method and patient file records were used to collect data. İn the analysis of data; number, percentage, T-test, chi-square analysis and Pearson correlation were used. The mean age of the patients participating in the study was 49.62±15.23, 65.6% were female and 34.4% were male. The patients was diagnosed cholecystitis in %78.4, colon cancer in %12, gastric cancer in %3.2, intraabdomial cyst in %3.2, epigastric hernia in %0.8, liver hydatid cyst in %0.8, pancreatic cancer in %1.6. In the observation made immediately after the operation, pressure ulcers were seen in the sacral region of %13.6, scapula in %5.6, elbow in %1.6, knee in %5.6, and heel in %1.6. In the first observation, it was found that %84.8 of them did not have pressure ulcers, and %15.2 of them were stage 1 of the pressure ulcer stage seen in the first observation. It was observed that male patients had higher 3S Operating Room Pressure Ulcer Risk Assessment Scale scores than women, Braden Risk Assessment Scale scores decreased as the patients' age increased, and 3S Operating Room Pressure Ulcer Risk Assessment Scale scores also increased. In the study, it was found that all of them were not at risk of pressure ulcers, according to the results of the 3S Operating Room Pressure Ulcer Risk Assessment Scale.