Sporcuların sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi: Tohm örneği
Investigation of trait anger and anger expression styles of athletes in terms of different variables (Tohm sample)
  1. Tez No: 805073
  2. Yazar: CEREN ERESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ULUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezlerinde (TOHM) olimpiyatlara hazırlanan sporcuların olimpiyatlara hazırlık sürecindeki sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarının farklı değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezlerinde aktif spor yapan 14-24 yaş grubunu kapsayan 1103 sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcılara ulaşmada Google Online Formlar kullanılmış ve araştırmaya katılımda gönüllülüğe önem verilmiştir. Toplamda 666 sporcuya ulaşılmış olup aykırı uç değerler analizi sonucu 1(bir) ölçek formu değerlendirmeye alınmamış ve toplamda 665 form değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada ilgili verilerin toplanması için kullanılan anket iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgiler formu, ikinci bölümde Charles D. Spielberger, Jacobs, Russel ve Crane tarafından geliştirilen, Özer (1994) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Sürekli Öfke-Öfke İfade Tarz Ölçeği oluşturmuştur. Araştırmamızda verilerin analizi katılımcılardan elde edilen bilgiler doğrultusunda SPSS 25.0 paket programı ile %95 güven aralığına göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to examine the trait anger and anger expression styles of our athletes who prepare for the Olympics in Turkey Olympic Preparation Centers (TOHM) during the preparation process for the Olympics according to various variables. The study group of the research consists of 1103 athletes, including the age group of 14 and 23, who are actively involved in sports in the Turkish Olympic Preparation Centers. In the research, google forms were used to reach the participants, and volunteerism was given importance in participating in the research. A total of 666 athletes were reached, and 1 scale form was not evaluated as a result of outlier analysis, and a total of 665 forms were evaluated. The questionnaire which was used to collect the relevant data in the study consisted of two parts. In the first part, the personal information form created by the researcher, and in the second part, the Trait Anger Style Scale developed by Charles D. Spielberger, Jacobs, Russell, and Crane and adapted into Turkish by Özer (1994) were formed. In our research, the analysis of the data was made with the SPSS 25.0 package program in line with the information obtained from the participants, according to the 95% confidence interval.