Total kalça protezi uygulanan hastalarda basınç yarası riskinin değerlendirilmesi
Assessment of pressure ulcer risk in patients undergoing total hip arthroplasty
- Tez No: 816836
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Araştırma; total kalça protezi (TKP) uygulanan hastalarda basınç yarası riskinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma ileriye dönük izlem çalışmasıdır. Çalışmaya TKP ameliyatı yapılan 126 hasta alındı. Hastalar ameliyat pozisyonuna göre (supine, lateral) ikiye ayrıldı. Veriler, yüz yüze görüşme yöntemi ile kişisel bilgi formu, Braden Skalası, 3S Ameliyathane Basınç Yarası Değerlendirme Ölçeği, Cerrahi Pozisyonlara Bağlı Olarak Gelişen Yaralanmalar İçin Risk Değerlendirme Ölçeği, Uluslararası NPUAP-EPUAP Basınç Ülseri Sınıflandırma Sistemi ve Ameliyat Sonrası Basınç Yarası Gözlem Formu ile toplandı. Veriler tanımlayıcı istatistikler ve tek değişkenli analizler ile değerlendirildi. Bulgular: Araştırmada total kalça protezi yapılan hastaların %11,9'unda basınç yarası geliştiği saptandı. Lateral pozisyonda ameliyat yapıların hastaların %15,9'unda, supine pozisyondakilerin %7,9'unda basınç yarası geliştiği ancak gruplar arasında istatistiksel olarak anlamı fark belirlenmedi (p>0,05). Araştırma kapsamına alınan hastaların basınç yarası gelişme durumu ile sosyodemografik özellikler ve basınç yarasını etkileyen risk faktörleri arasında istatistiksel olarak anlamı fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to evaluate the risk of pressure ulcers in patients who underwent total hip arthroplasty (THA). Materials and Methods: The study is a prospective follow-up study. A total of 126 patients who had undergone THA surgery were included in the study. The patients were divided into two groups based on the surgical position: supine and lateral. Data were collected through face-to-face interviews, a personal information form, the Braden Scale, the 3S Operating Room Pressure Injury Risk Diagnostic Scale, the Risk Evaluation Scale for Injuries Developed Due to Surgical Positions, the International NPUAP-EPUAP Pressure Ulcer Classification System, and the postoperative pressure ulcer observation form. Descriptive statistics and univariate analysis were used to analyze the data. Results: According to the research, 11.9% of patients who underwent complete hip replacement developed pressure ulcers. Although there was no statistically significant difference between the groups, there were 15.9% of patients in the lateral position and 7.9% of patients in the supine position who developed pressure ulcers (p>0.05). There was no statistically significant difference between the pressure ulcer development status of the patients included in the study, sociodemographic characteristics and risk factors affecting pressure ulcers (p>0.05).