İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda hisse senedi getirilerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi: Panel veri analizi
Determination of factors affecting stock returns in Istanbul Stock Exchange: Panel data analysis
- Tez No: 319759
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT KARCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
İMKB imalat sektöründeki çalışma döneminde devamlılığını sağlayan ve bilgilerine ulaşılabilen 113 firmanın hisse senedi getirilerini etkileyen firma içi ve firma dışı faktörleri 2002:Q1-2011:Q3 dönemleri için araştıran bu çalışmada panel veri analizi kullanılmıştır. Bu çerçevede statik panel veri modeli olarak; havuz modeli, sabit etkiler modeli, tesadüfî etkiler modeli ve dinamik model olarak; Fark-Gmm ve Sistem-Gmm tahmin yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmada, makroekonomik faktörler olarak faiz oranı, enflasyon, döviz kuru, sanayi üretim endeksi, para arzı, altın fiyatları, petrol fiyatları, dış ticaret dengesi, yabancıların portföy yatırımları kullanılmıştır. Mikroekonomik değişken olarak ise kar payı dağıtım politikası, kurumsal yönetim, entelektüel sermaye, finansal performans, sermaye yapısı, işletme büyüklüğü, borsa performansı, uluslararasılaşma, nakit akımları, işletme betaları, karlılık ve likidite kullanılmıştır.Statik ve dinamik panel veri analizi sonuçlarına göre; hisse senedi getirileriyle Asit Test Oranı, Beta, Büyüklük, Brüt Kâr Marjı, Cari Oran, Ekonomik Katma Değer, Entelektüel Katma Değer Katsayısı, Kazanç/Fiyat, Nakit Akımları, Borç/Özsermaye, Uluslararasılaşma, Döviz Kuru, Faiz Oranı ve Para Arzı değişkenleri arasında anlamlı ilişkiler elde edilirken; Aktif Getiri Oranı, En Büyük Ortağın Payı, Halka Açıklık, Hisse Başı Kar Payı, Tobin Q, Yönetici Sahipliği, Altın Fiyatları, Dış Ticaret Dengesi, Sanayi Üretim Endeksi ve Yabancı Portföy Yatırımları değişkenleriyle hisse senedi getirileri arasında anlamlı ilişkiler bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
ISE ensures the continuity of the manufacturing sector during the study period and 113 firm information accessible within the company and outside factors that affect stock returns, 2002:Q1-2011:Q3 for the period investigated in this study used panel data analysis. In this context, the static panel data model, pool model, fixed effects model, random effects model and dynamic panel data model, the Diff-Gmm and System-Gmm estimation methods are used. In this study, interest rate, inflation rate, exchange rate, industrial production index, money supply, gold prices, petrol prices, balance of trade, foreign portfolio investments are used as the macroeconomic variables. Dividend policy, corporate governance, intellectual capital, financial performance, capital structure, firm size, stock market performance, internationalization, cash flows, company betas?, profitability and liquidity are used as the microeconomic variables.According to the results of static and dynamic panel data analysis; While it was obtained significant relationship between Acid Test Ratio, Beta, Size, Gross Profit Margin, Current Ratio, Book Value/Market Value, Economic Value Added, Value Added Intellectual Capital, Earnings/Price, Cash Flow, Debt/Equity, Internationalization, Exchange Rate, Interest Rate and Money Supply variables with stock returns, not found significant relationship with Return on Assets, Share of the Largest Shareholder, Free Float, Dividend Per Share, Tobin?s Q, Manager Ownership, Gold Price, Balance of Trade, Industrial Production Index and Foreign Portfolio Investments variables.