Kar payı dağıtım kararlarının hisse senedi fiyatı üzerine etkisi: Borsa İstanbul'da bir uygulama
Effect of dividend policy on stock prices: An application in Borsa Istanbul
  1. Tez No: 389093
  2. Yazar: ATAKAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE TÜKENMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Gelişen dünyada firma yöneticilerinin amaçlarından biri de firmalarının piyasadaki değerini maksimum hale getirmektir. Birçok yatırımcı yatırım yaptıkları hisselerin değer artışları getirisi yanında yıllık düzenli bir kar payı getirisi olmasını da istemektedirler. Bu nedenle yatırımcılar yıllık düzenli kar payı dağıtımı yapan firmaların hisselerini tercih etmektedirler. Bu çalışmada firmaların piyasadaki hisse değerlerine kar dağıtım oranlarının etki yapıp yapmadığı tespit edilmesi amaçlanmıştır. Borsa İstanbul'da Temettü 25 Endeksinde faaliyet gösteren 23 işletmenin 2005-2013 dönemleri arasındaki verileriyle panel veri analizi yapılmıştır. Bu veri seti ile hisse başına kazancın, öz sermaye karlılığının, temettü veriminin, vergi öncesi karın ve kar payı dağıtım oranının hisse ortalama fiyatı üzerine etkisi incelenmiştir. Ortalama hisse fiyatı, kurulan modelin bağımlı değişkeni olarak kabul edilmiştir. Kar payı dağıtım kararlarının hisse senedi fiyatları üzerindeki etkisini incelemek için kurulan bu model göstermiştir ki iki tane bağımsız değişken ve bağımlı değişken arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki vardır. Diğer bir deyişle hisse başına kazanç ile hisse senedi fiyatları arasında pozitif korelasyon vardır ancak öz sermaye karlılığı ile hisse senedi fiyatı arasında negatif korelasyon bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In developing countries one of the main aims of company managers is maximizing company value in the market. Most investors seek regular dividend income when the stock price these companies increase. Because of this reason investors prefer investing on stocks of companies, which regularly make dividend payments. Purpose of this study is to investigate the relationship between dividend payments and stock prices. Panel data analysis was made with the data from annual financial reports of 23 companies in“Borsa İstanbul Dividend 25 Index”. With this dataset effects of earning per share, return on equity, yield of dividend, earning before tax and dividend payment ratio on stock prices were investigated. Stock price is the dependent variable of this model. This model, which was established to analyse the effects of dividend policy on stock prices, shows that is a statistically significant relationship between 2 of the dependent variables and independent variable. In other words there is a positive correlation between earning per share and stock prices. However there is a negative correlation between return on equity ratio and stock prices.