Bal arısı apis mellifera (Apidae: hymenoptera)'da hemosit tiplerinin belirlenmesi ve metamorfoz sürecinde insülin hormonunun antimikrobiyal peptidler üzerine etkilerinin araştırılması
Determination of hemocyte types of honey bee apis mellifera (Apidae, hymenoptera) and investigation of the effects of insulin hormone on antimicrobial peptides in the period of metamorphosis
- Tez No: 805107
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bal arılarının tarımda ve doğal alanlarda tozlaştırıcı olarak görev alması ekolojik açıdan önem arz etmektedir. Tozlaştırdığı gıda ürünleri açısından küresel çapta kattığı ekonomik değer milyarlarca euro değerindedir. Ancak son yıllarda maruz kaldıkları biyotik ve abiyotik faktörler diğer tozlaştırıcılarla beraber bal arılarının populasyonlarında da önemli derecede azalış meydana getirmiştir. Bal arılarındaki yoğun koloni kayıpları gıda rezervlerinin sürdürülebilirliği ve ekolojik dengenin geleceği açısından kaygı uyandırmaktadır. Arıların maruz kaldığı birçok olumsuz etkenle mücadelede bağışıklık sistemlerinin işlevlerini anlamak gün geçtikçe daha önemli hale gelmiştir. Bu açıdan son yıllarda bal arısı immünolojisi, patolojisi ve epidemiyolojisiyle ilgili önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Bu gelişmelere rağmen, bal arısı konakçı-patojen etkileşimleri hakkındaki mevcut bilgilerin çoğu dizileme temelli genetik, transkriptomik ve metagenomik araştırmalardan türetilmiştir. Proteomik ve hücresel anlamda bal arısı bağışıklığı hakkındaki veriler oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada, bal arılarının gelişimsel evrelerine ait doğuştan bağışıklık sistemi kapsamında hücresel bağışıklık elemanları olarak hemositler ve hümoral bağışıklık elemanları olarak da antimikrobiyal peptidler ele alınmıĢtır. Hücresel çalışmada, gelişimsel evrelere ait hemosit tipleri (prohemosit, plazmatosit, granülosit, önositoit ve adipohemositler) detaylı olarak karakterize edilmiştir. Kovan ortamından getirilen bal arılarına ait 5. larval instar, prepupa, pupa ve ergin evreler özellikle antimikrobiyal peptid çalışmaları için enjeksiyon sonrasında 48 saat in vitro koşullarda tutulmuştur. Canlı kalan bireylerden hemolenf örnekleri alınmış ve Tricine SDS PAGE yapılmıştır. Yapılan elektroforetik jel analizleri sonucunda; 25, 21, 19, 15, 12,5, 7,5, 5,5 ve 4 kDa peptid fraksiyonları ortaya çıkarılmıştır. Analiz sonuçları, uygulama zamanına ve yaşa bağlı olarak insülin hormonu ile bağışıklık peptidlerinin antagonist ilişkisiyle ilgili fikirler vermiştir.
Özet (Çeviri)
It is important for ecology that honey bees take part in agriculture and natural areas as pollinators. The economic value it adds globally in terms of the food products it pollinates is worth billions of euros. However, in recent years, the biotic and abiotic factors they have been exposed to have caused a significant decrease in the populations of honey bees along with other pollinators. Intense colony losses in honey bees raise concerns about the sustainability of food reserves and the future of ecological balance. It has become more important to understand the functions of the immune system in the fight against many negative factors that bees are exposed to. In this respect, important developments have been recorded in honey bee immunology, pathology and epidemiology in recent years. Despite these advances, most of the available information on honeybee host-pathogen interactions has been derived from sequencing-based genetic, transcriptomic, and metagenomic studies. Data on honeybee immunity in proteomic and cellular terms are quite limited. In this study, hemocytes as cellular immune elements and antimicrobial peptides as humoral immune elements were discussed within the scope of the innate immune system of the developmental stages of honey bees. In the cellular study, the types of hemocytes belonging to the developmental stages (prohemocytes, plasmatocytes, granulocytes, eonocytoids and adipohemocytes) were characterized in detail. The 5th larval instar, prepupa, pupa and adult stages of honey bees brought from the hive environment, especially for antimicrobial peptide studies, were kept in in vitro conditions for 48 hours after injection. Hemolymph samples were taken from the surviving individuals and Tricine-SDS PAGE was applied. As a result of the electrophoretic gel analyses; peptide fractions of 25, 21, 19, 15, 12.5, 7.5, 5.5 and 4 kDa were revealed. The results of the analyzes gave ideas about the antagonist relationship of insulin hormone and immune peptides depending on applied time and age.