The impact of ict invesment, exchange rate and inflation on healthcare expenditure in G20 countries
Bı̇lı̇şı̇m yatırımları, dövı̇z kuru ve enflasyonun G20 ülkelerı̇nde sağlık harcamaları üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇
- Tez No: 805108
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MANU DUBE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Sağlık Yönetimi, Econometrics, Economics, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sağlık ve sağlığa yapılan yatırımlar beşerî sermayenin önemli bileşenleridir ve içsel büyüme teorilerine göre ekonomik büyüme ile pozitif bir ilişkiye sahiptir. Bu çalışma, 2000-2019 döneminde G20 ülkelerinde döviz kuru, enflasyon oranı, sağlık sektöründeki Bilişim ve İletişim Teknolojileri (BİT) yatırımları ve sağlık harcamaları arasındaki ilişkiyi panel veri analizi kullanarak araştırmaktadır. Sağlık harcamaları, daha spesifik politika analizi için toplam harcamalar, devlet harcamaları, özel sektör harcamaları ve hanehalkı harcamaları gibi farklı kategorilere ayrıştırılmıştır. Ampirik bulgular, döviz kuru, GSYH ve genel hükümet nihai tüketim harcamalarının sağlık hizmetlerinin önemli belirleyicileri olduğunu ortaya koymaktadır. Sağlık sektörü BİT yatırımları, kişi başına düşen yurtiçi özel sektör sağlık harcamalarının ve kişi başına düşen hanehalkı sağlık harcamalarının önemli bir belirleyicisidir ve bu da sağlık teknolojilerine yapılan yatırımların özel sağlık harcamaları için önemini göstermektedir. Bu çalışma, sağlık harcamalarını etkileyen finansal değişkenlerin anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve politika yapıcıların sağlık harcamalarındaki dalgalanmalar ve değişimler karşısında sağlık hizmetlerine kesintisiz erişimi sağlamak için uygun önlemleri almalarına yönelik içgörü sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Health and investments in health are crucial components of human capital and have a positive relationship with economic growth according to endogenous growth theories. This study investigates the relationship between exchange rate, inflation rate, ICT (Information and Communication Technology) investments in the health sector, and health expenditures in G20 countries over the period of 2000-2019 using panel data analysis. Health expenditures are decomposed into different categories such total health expenditure, government health spending, private sector health spending and household health spending for more specific policy analysis. The empirical findings reveal that exchange rate, GDP, and general government final consumption expenditure are significant determinants of health spending. Our results show that the health sector ICT investment is a significant determinant of domestic private health expenditure per capita and out-of-pocket household expenditures per capita, indicating the importance of investments in health technologies for private sector health expenditures. However, it has no effect on current health expenditure per capita and domestic general government health expenditure per capita, suggesting that government health expenditures are not related to ICT investments. This study contributes to the understanding of the financial variables affecting health expenditures and provides insights for policymakers to take appropriate actions to ensure uninterrupted access to health services in the face of fluctuations and changes in health expenditures.