Irak / Kerkük şehrinde diyabet hastalarında kendi kendine bildirilen işitme bozukluğu ve etkileyen faktörler
Association between self-reported hearing impairment and influences in diabetic patients in Kirkuk, Iraq
  1. Tez No: 805110
  2. Yazar: IMAN ALI RASHEED AL KHAILANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER AKARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, Irak/Kerkük şehrinde diyabet hastalarında kendi kendine bildirilen işitme bozukluğu ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı￾kesitsel tipteki bu araştırma, 20 Mart 2022-20 Mayıs 2022 tarihleri arasında Irak'ın Kerkük il merkezinde (Azadi eğitim hastanesi, Keyvan genel hastanesi ve Al-Iskan sağlık merkezi) bulunan sağlık merkezlerine diyabet tanısı ile başvuran 104 hasta ile gerçekleştirildi. Veriler, araştırmacılar tarafından hazırlanan soru formu ve Yetişkinler için İşitme Engeli Envanteri ile toplandı. Verilerin analizinde, karşılaştırmalar için Mann￾Whitney U ve Kruskal-Wallis testi kullanıldı. Ölçek puanı ile diğer değişkenler arasındaki ilişki, Pearson korelasyon analizi ile değerlendirildi. Model, lineer regresyon analizi ile geliştirildi. 0,05'in altındaki p değerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Hastaların kendi kendine bildirdikleri işitme bozukluğu düzeyinin ölçülmesinde kullanılan yetişkinler için işitme engeli ölçeğinden alınan toplam skor puanın dağılımı incelendiğinde, hastaların %31,7'sinin işitme problemi olmadığı, %51,9'unun hafif orta derecede işitme problemi olduğu ve %16,4'ünün ağır işitme problemi olduğu tespit edildi. Diyabet hastalığının tanı süresi ile ölçek puanı arasında pozitif yönde zayıf ve anlamlı bir ilişki bulundu (r=0,255; p=0,009). İnsülin tedavisi alanlarda ölçek puanları istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p=0,011). Diyabet hastalığının kendi kendine bildirilen işitme bozukluğu düzeyi üzerinde etkisi olduğu belirlenmiştir. Diyabet hastalarında kendi kendine bildirilen işitme bozukluğu ve etkileyen faktörlerin yeni çalışmalarda incelenmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine self-reported hearing impairment and influencing factors in diabetic patients in Kirkuk, Iraq. This descriptive cross-sectional study was conducted with 104 patients with diabetes mellitus who applied to health centers in Kirkuk city center (Azadi Training Hospital, Keyvan General Hospital, and Al￾Iskan Health Center) in Iraq between 20 March 2022 and 20 May 2022. Data were collected with a questionnaire prepared by the researchers and Hearing Handicap Inventory for Adults (HHIA). Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were used for comparisons in the data analysis. Pearson's correlation analysis evaluated the correlation between the scale score and other variables, and the model was developed with linear regression analysis. A p-value below 0.05 was considered statistically significant. When the distribution of the total score obtained from the hearing impairment scale for adults, which is used to measure the self-reported hearing impairment level of the patients, was examined, it was observed that 31.7% of the patients had no hearing problems, 51.9% had mild-to-moderate hearing problems, and 16.4% had a severe hearing impairment. A weak and significant positive correlation was found between the duration of diabetes diagnosis and the scale score (r=0.255; p=0.009). Scale scores were statistically more significant in those receiving insulin treatment. (p=0.011). We determined that diabetes influences the level of self-reported hearing impairment. There is a need to examine self-reported hearing impairment and responsible factors in new studies regarding diabetes patients.