Irak kerkük şehrinde COVİD-19 hastalarinin yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the quality of life of COVİD-19 patients in kirkuk, iraq
  1. Tez No: 798708
  2. Yazar: HAREEM NAJAT ABDULLAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDRET TEKİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tanımlayıcı araştırma, Irak Kerkük'te hastanede yatan 300 COVID-19 hastasının yaşam kalitesini incelemek için Mayıs-Ağustos 2022 aralığında yapılmıştır. SF-36 anketi kullanılmıştır. Anketin ölçek güvenilirliği %71,6 bulunmuştur.Veriler IBM SPSS (Sürüm 25) ile tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, normallik testi, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis H Testi, paremetrik olmayan ikili karşılaştırma testleri, Spearman'ın Korelasyon testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan hastaların %51,7'si erkek, %86,7'si evli, %26,3'ü ortaokul mezunu, %31,3'ünün çalışmadığı, %74,3'ünün gelirinin giderine eşit olduğu, %82,3'ünün çocuk sahibi olduğu ve %85'nin şehirde yaşadığı belirlenmiştir. Fiziksek Fonksiyon alt boyut ortalaması 78,57±26,59 ; Fiziksel Rol Güçlüğü alt boyut ortalaması 38,67± 44,15; Emosyonel Rol Güçlüğü alt boyut ortalaması 34,67±43,08 ; Enerji-Canlılık-Vitalite alt boyut ortalaması 48,67±10,09; Ruhsal Sağlık alt Boyut ortalaması 63,13±15,10; Sosyal İşlevsellik alt boyut ortalaması 65,25±22,49; Ağrı Alt Boyut Ortalaması 58,16±26,27 ; Genel Sağlık Algısı Alt Boyut ortalaması 63,70±21,38; toplam puan ortalaması 60,98±17,18'dir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted from May to August 2022 to examine the quality of life of 300 hospitalized COVID-19 patients in Kirkuk, Iraq. The SF-36 questionnaire was used. The scale reliability of the questionnaire was 71.6%. Data were evaluated using IBM SPSS (Version 25) descriptive statistical methods, normality test, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis H Test, non-parametric pairwise comparison tests, Spearman's Correlation test. 51.7% of the patients participating in the study were male, 86.7% were married, 26.3% were secondary school graduates, 31.3% were unemployed, 74.3% had income equal to their expenses, 82%, It was determined that 3 of them had children and 85% lived in the city. Physical Function sub-dimension mean 78.57±26.59 ; Physical Role Difficulty sub-dimension mean 38.67± 44.15; Emotional Role Difficulty sub-dimension mean 34.67±43.08; The energy-vitality-vitality sub-dimension average was 48.67±10.09; Mental Health sub-dimension mean 63.13±15.10; Social Functioning sub-dimension mean 65.25±22.49; Pain Sub-dimension Mean 58.16±26.27; General Health Perception Sub-dimension mean 63.70±21.38; the total mean score is 60.98±17.18. According to physical function dimension, marital status, education, income, employment status, presence of children, having COVID-19 in the family, COVID-19 treatment, presence of chronic disease; Physical role difficulty, education, smoking, working status, income, chronic disease, according to the place where they live most; The dimension of emotional role difficulty is based on education, employment status, income, chronic illness, place of residence; Energy-Vitality-Vitality sub-dimension according to education, marital status, employment status and chronic illness; Mental health dimension; by employment, income, chronic illness, family history of COVID-19, COVID-19 treatment status; Social functionality dimension is according to gender, employment, income, presence of chronic disease; According to the pain dimension according to gender, education, employment status, income, presence of children, place of residence and chronic disease, the dimension of general health perception is marital status, education, employment status, income, presence of children, place of residence, having COVID-19 in family, chronic disease.