Evaluation of interleukin 17 a level and lipid profile in diabetic male patients treated by insulin in Kirkuk city Iraq
Irak Kerkük şehrinde insülin ile tedavi edilen diyabetik erkek hastalarda interlökin 17a düzeyi ve lipid profilinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 830668
  2. Yazar: SALIH NAZZAL AHMED ALEZZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN BOZKURT, PROF. DR. YOUSSEF SHAKOUR YASSIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Diabetes mellitus, insülin sekresyonu, insülin etkisi veya her ikisindeki bozukluklardan kaynaklanan hiperglisemi ile karakterize bir metabolik hastalık grubudur. Kardiyovasküler hastalık oluşumuna ilişkin en önemli risk faktörü, primer veya diabetes mellitus, hipertansiyon ve obezite ile ilişkili olabilen veya ana etkeni olan dislipidemidir. Bu çalışma, diyabetik hastalarda kan lipitleri ve lipoprotein düzeylerindeki biyokimyasal değişiklikleri belirlemek ve bunları normal bireylerle karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. 75 serum örneği tip iki diyabetlilerden ve 50 serum örneği kontrol grubundan olmak üzere toplam 125 serum örneği toplanmıştır. Eğitim düzeyi orta öğretimli (%42,7) hastalarda en yüksek yüzde ve sigara içmeyenlerde en yüksek oran %60 ile olurken, sosyo-demografik özellikler açısından, sonuçlar diyabetli hastaların en yüksek yüzdesinin 41-50 yaş grubunda (%37,3), yerleşim yerine göre, en yüksek hasta yüzdesinin kırsal kesimde (%62,7) olduğunu göstermiştir. Hematolojik değişkenlerle ilgili olarak, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında diyabetik hastalarda WBC önemli bir artış gösterirken çalışma diyabetik hastalarda RBC, PCV ve hemoglobin konsantrasyonunda kontrol grubuna göre anlamlı bir düşüş göstermiştir (p≤0.05).
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a group of metabolic diseases characterized by hyperglycemia resulting from defects in insulin secretion, insulin action, or both. A major risk factor for the development of cardiovascular disease is dyslipidemia, which may be primary or associated with diabetes mellitus, hypertension, and obesity. This study was conducted to determine the biochemical changes in the level of blood lipids and lipoproteins in diabetic patients and to compare them with normal patients. A total of 125 serum samples were collected, 75 serum samples from type 2 diabetes patients and 50 serum samples from the control group. With regard to socio-demographic characteristics, the results showed that the highest percentage of patients with diabetes was for the age group 41-50 years (37.3%), with regard to residence, the highest percentage of patients was from rural (62.7%), while the level of education was the highest percentage of patients with secondary education (42.7%), and the percentage of non-smokers was the highest at 60%. With regard to hematological variables, the study showed a significant decrease in the RBC, PCV, and hemoglobin concentration in diabetic patients compared to the control group, while the WBC showed a significant increase in diabetic patients compared to the control group (p≤0.05).