أثر رأس المال الفكري في تعزيز جودة الخدمات المصرفية الاسلامية في محافظة كركوك : دراسة حالة
Entelektüel sermayenin Kerkük şehrinde İslami bankacılık hizmetlerinin kalitesini artırmaya etkisi: Bir vaka çalışması
  1. Tez No: 726174
  2. Yazar: YAHYA ABDULKAREEM RIDHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM KAYADİBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırma, Kerkük'te İslami bankacılık hizmetlerinin kalitesini artırmada entelektüel sermayenin etkisini göstermeyi, İslami bankalarda mevcut entelektüel sermaye bileşenlerini belirlemeyi ve Bankacılık hizmetlerinin iyileştirilmesini olumlu yönde etkilemek için bu bileşenleri kullanmaya çalışmak, ve bu hizmetlerin kalitesini artırmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın amaçlarını gerçekleştirmek için araştırmacı, incelenen olguyu tanımlamaya çalışan betimsel-analitik yaklaşımı kullanmıştır. Kerkük vilayetindeki İslam Yatırım ve Kalkınma Bankası, Cihan İslam Bankası, Arap İslam Bankası çalışma topluluğu olarak belirlenip, araştırma alanı olarak seçilmiştir. Değer elde eden eğilimleri ortaya çıkarma yeteneğine sahip bir bilgi kaynağı olduklarından, danışmanların yanı sıra çeşitli idari seviyelerdeki yöneticilerin görüşlerinin araştırılması da gerekiyordu. Buna göre, araştırmanın sonuçlarını genelleyebilmek ve içinden seçildiği topluluğun seçilmiş örneklemini temsil etmede doğru olması için, araştırma örneklemi genel müdürler, departman müdürleri, muhasebeciler, yöneticiler ve resepsiyonistler tarafından temsil edilmiştir. Dağıtılan 92 form arasından 84 formun analiz için geçerli olduğu tespit edilmıştır. Araştırmanın istatistiksel analizinde istatistiksel paket (SPSS) programı ile birlikte çalışma değişkenleri arasındaki korelasyon ve etki ilişkilerini göstermede korelasyon katsayısı ve lineer regresyon kullanılmıştı. Bu araştırmanın en önemli yanı, incelenen bankaların stratejik hedeflerinin üretilmesinde birincil ve etkili rolü temsil eden insan sermayesi kavramı ile ilgili olması, dış çalışma ortamının izlenmesi ve analizi ile ilgili iç operasyonların denetimi ve verimlilik ve kapasitenin ölçülmesi ile üretkenliği artırmadaki doğrudan rolünün ortaya çıkarılmasıdır. Böylece, pazardaki diğer rakiplere karşı yüksek rekabet avantajı sağlamak için insan kaynağının optimal kullanımı sağlanmış olacaktır. Araştırma, bankacılık performansının iyileştirilmesinde insan unsurunun en önemli unsurlardan biri olması nedeniyle bankacılık hizmetlerinin kalitesini artırmak için insan unsurunun iyileştirilmesi olan bir dizi öneri sunmaktadır. Bankaların son yıllarda teknoloji ve bankacılık bilgisi alanındaki en son bulgulardan yararlanarak bankacılık hizmetlerini geliştirme çabalarına rağmen, hizmet sunum düzeyinin yükseltilmesi ve insan kaynaklarına en uygun yatırımın gerçekleştirilmesi dahil olmak üzere banka çalışanlarının yeteneklerinin geliştirilmesine yönelik çalışmaların eksik kalması, ulaşılması gereken hedeflerin sınırlı kalmasına neden olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to demonstrate the impact of intellectual capital in enhancing the quality of Islamic banking services in Kirkuk, identifying the components of intellectual capital available in Islamic banks, and seeking to use these components to positively influence the enhancement of banking services and thus improve the quality of those services. To achieve the objectives of the study, the researcher used the descriptive-analytical approach, which attempts to describe the phenomenon under the study. Islamic banks in Kirkuk governorate were identified as a study community, and banks (Islamic Investment and Development Bank, Cihan Islamic Bank, Arab Islamic Bank) were selected as a surveyed field in Kirkuk governorate. A survey was conducted to assess the managers viewpoints at the various administrative levels, additionally consultants viewpoints was considered as well as a knowledge resource that has the ability to reveal trends that achieve value, and accordingly, in order to generalize the results of the research and accuracy in representing its selected sample of the community from which it was withdrawn, the research sample was represented by (managers, Department managers, accountants, administrators, receptionists) and (92) forms were distributed and (84) valid forms were retrieved from them. Statistical package (SPSS) program was used to perform statistical analysis of the study, and the use of the correlation coefficient and linear regression to show the correlation and influence relationships between the study variables. The study came out with several results, the most important of which is that the studied banks are concerned about the concept of human capital, which represents the basic and effective role in the manufacture of strategic goals, monitoring and analysis of the external work environment, supervision of internal operations, measuring efficiency and capacity, as well as its direct role in increasing productivity and thus achieving optimal use of resources. To gain a high competitive advantage for the enterprise against other competitors in the market, the study presented a set of recommendations, the most important of which is upgrading the human element to improve the quality of banking services, as the human element is one of the most important pillars for improving banking performance. However, these efforts will remain limited in results unless they are accompanied by the development of the capabilities of bank employees, including raising the level of banking service provision and achieving the best investment of human resources in banks.