Sosyo-ekonomik durumun spontan ve kriminal abortuslar üzerindeki etkileri
- Tez No: 80513
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN EĞECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
- 156 - ÖZET Bu çalışma, İstanbul üniversitesi İstanbul Tıp Fakül tesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine (350 kişi), Fakültenin sağlık ocaklarından Avcılar (50 kişi), Kalkalı (50 kişi) ve Mahmutbey'e (50 kişi) başvuran kadınlarda, sosyo- ekonomik durumun spontan ve kriminal abortuslar üze - rindeki etkilerini saptamak amacıyla yapılmıştır. örnekler seçiminde“Küme örnekleme Yöntemi”kullanıl mış, geliştirilen anket formu vakalarla karşılıklı görüşüle rek doldurulmuştur. Araştırmanın verileri İktisat Fakültesi Haydar Furgaç Bilgi îşlem Merkezinde değerlendirilmiştir. Bulgularımız, ülkenin diğer yörelerinde olduğu gibi İstanbul kentinde de düşük sorununun önemli bir sağlık soru nu olarak güncelliğini koruduğunu, istenmeyen gebeliklerin büyük bir bölümünün kürtajla sonlandırılma yoluna gidildiği ni göstermektedir.. Kadının öğrenim durumu, ailenin aylık geliri, aile yapısı, ilk evlilik yaşı, evlilik süresi, evlilik sayısı, gebelik sayısı, canlı doğum sayısı ve yaşayan çocuk sayısı ile spontan abortus sayısı arasındaki ilişki anlamlı bulun muştur. İsteyerek yapılan düşük sayısının ise, kadının yaşı, kocanın yaşı, aile yapısı, ilk evlilik yaşı, evlilik süresi, gebelik sayisı, canlı doğum sayısı, yaşayan çocuk sayısı ve ailede istenilen ideal çocuk sayısına göre arttığı saptanmıştır. Sonuç olarak, isteyerek yapılan düşüklerin onda doku zunun sosyal ya da ekonomik nedenlerle yapıldığı, en sık be lirtilen nedenler arasında fazla sayıda çocuğa sahip olmayı istememe, gebelikler arası sürenin çok az olması, bakım so runu ve geçim sıkıntısının olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 157 SUMMARY This study was being held so as to determine the effects of socioeconomical conditions on spontaneous and criminal abortions of women who.had applied to the policlinics Department of Obstetrics and Gynecology of Istanbul Medical Faculty (350 cases), Avcılar (50 cases), Halkalı (50 cases), Mahmutbey (50 cases). While choosing the samples“Clustring Sample Method”was used and the devoloped questionnaire forms were filled by direct conservation with the women. The result of research were being evaluated by Haydar Furgaç Centre of Istanbul University Faculty of Economics. At the end of our stury abortion came out a big importance as an actual health problem also in Istanbul as it was in country j and the majority of in expected pregnancies were ended by medical abortions. A meaningful correlation was found between and spontaneous abortions and the education level, salary, structure of family, age of marriage, duration and number of marriage, number of pregnancies, and parity, number of living births and number of living children. Age of wife, age of husband, structure of family, age of marriage, duration of mariage, number of pregnancies, number of living births, ideal number of children increased the incidence of criminal abortions.- 158 - Finally, it was found that ninety percent of induced abortions were done because of socio-economical conditions. Not to have more children, a very short time between preg nancies and economical problems were found among the most common reasons.