Depresyon tanısı konan hastalarda Rorschach testi ile Hamilton ve Zung ölçeklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 80514
  2. Yazar: YAŞAR GÜREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
- 78 - ÖZET Bu araştırmada, değişik tiplerde“depresyon”tanısı konularak bize gönderilen 30 erkek, 30 kadın, toplam 60 vaka ya, Rorschach testi, cornel index soru listesi, uygun görülen zeka testi ve Zung kendi kendini değerlendirme ölçeği ile Ha milton depresyon ölçeğini uyguladık. Cornel index soru liste sini Rorschach testinin tamamlayıcısı olarak verdiğimizden, değerlendirmeye katmadık. Hastaya konulan tanı ile bu test ve ölçeklerin sonuçlarını kıyasladık. Ayrıca ölçekler arasında, hekim tarafından değerlendirilenle, kendi kendini değerlen dirme ölçeklerinin sonuçlanını Rorschach testi ile kıyasla dık. Sonuçta, Hamilton depresyon ölçeği ile Rorschach testi bulguları arasında daha anlamlı sonuç alındığını gördük. Ken di kendini değerlendirme Ölçeğinin daha yüksek skor verdiğini saptadık. Ayrıca, test ve ölçek sonuçlarıyla, hastaya konulan tanı arasında da önemli farklılıkların olduğu, 60 hastanın ancak % 48'ine“depressif sendrom”tanısı konulup % 52'sinin başka hastalıkların semptom veya sendromunu içerdiğini gör dük.
Özet (Çeviri)
- 79 - SUMMARY In this study, we administered Rorschach Test, Cornell Index, Zung Self-Rating Depression Scale (SDS) and Hamilton Depression Rating Scale to 60 cases who have been diagnosed as depression by psychiatrists. 30 cases were male and 30 cases were female. We investigated the relationship between the results of the psychometric tests and diagnoses. In addition we compared the results of Rorschach Test with the results of Zung Self-Rating Depression Scale and with the results of Hamilton Depression Rating Scale. We found that there was more significant relationship between the outcomes of Hamilton Depression Rating Scale and of Rorschach Test than the outcomes of Zung Self-Rating Scale and of Rorschach Test. We saw that there was an inconsis tency between the tests' results and diagnosis, as well. We diagnosed 48 % of the cases as depressive syndrome with the tests and the scales 52 % of the cases were diagnosed in various categories such as obsessive-compulsive neurosis, schizoid reaction, excitation and borderline.