Zehirsizleştirme mekanizmasında glutatyonun ve ilgili enzimlerin rolü
- Tez No: 80515
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
- 34 - ÖZET Sıçanlarda, 4 hafta süre. ile e tanol-karbon tetraklo- rür (içme suyunda %5 etanol + haftada iki kez 0.2 ml CC1,/ kg, i.p.) uygulamasının karaciğer trigliserit, lipit perok sit ve glutatyon düzeyleri ile karaciğer glutatyon peroksi- daz ve glutatyon transferaz aktiviteleri üzerine etkisi in celendi. Elde edilen sonuçlar, tek başına etanol ve karbon tetraklorür uygulanan sıçanlardaki değişiklikler ve kontrol değerleri ile karşılaştırıldı. Bulgularımız, e tanol-karbon tetraklorür uygulamasının karaciğerde lipit peroks idasyonunu uyardığını ve bu uyarının glutatyon düzeyleri ile glutatyon peroksidaz ve glutatyon transferaz aktivitelerindeki azalma ile birlikte olduğunu gösterdi. Tek başına etanol uygulanan sıçanlarda, lipit pe roksit düzeylerinin ve glutatyonla ilgili savunma sisteminin etkilenmemesine karşılık, tek başına karbon tetraklorür uygu laması e tanol-karbon tetraklorür uygulamasına benzer değişik likler oluşturdu. -Buna karşılık, plazma GOT ve GPT aktivite leri, etanol-karbon tetraklorür uygulanan grupta karbon tet raklorür uygulanan gruptan daha yüksek bulundu. Etanol-karbon tetraklorür uygulanan sıçanlar ile tek başına karbon tetraklorür uygulanan sıçanlarda karaciğer li pit peroksit ve glutatyonla ilgili savunma sistemindeki deği şiklikler benzer olmasına karşılık, plazma GOT ve GPT akti viteleri arasında belirgin farklılık olması, lipit peroksi- dasyonu uyarısı ve savunma sistemlerindeki baskılanma ile karaciğer hasarının gelişimi arasında doğrudan bir ilişki olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
- 35 SUMMARY The effect of ethanol-carbon tetrachloride (5% ethanol in drinking water + 0.2 ml CCl,/kg i.p., twice weekly) treat ment for a period of four weeks on liver triglyceride, lipid peroxide and glutathione levels, and liver glutathione perox idase and glutathione transferase activities in rats was in vestigated. The results obtained were compared with the changes in the ethanol- and carbon t.et rachloride- treated groups and the control values. Our results have shown that ethanol-carbon tetra chloride treatment stimulates lipid peroxidation in the liver and that this stimulation is concomitant with decreased glutathione levels and glutathione peroxidase and glutathione transferase activities. Although, the lipid peroxide levels and glu tathione-related defence system were not affected in ethanol treated rats, carbon tetrachloride treatment resulted in changes similar to those obtained after ethanol-carbon tetrachloride treatment. However, plasma GOT and GPT activi ties were higher in the ethanol-carbon te trachlor ide-treated group compared to the carbon te trachlor ide- treate d group. Although the changes in liver lipid peroxide levels and glutathione-related defence system in ethanol-carbon tetrachloride- treated and carbon tetrachloride- treated rats were similar, the significant difference in the plasma GOT and GPT activities shows that the stimulation of lipid peroxidation and the depression of the glutathione-related defence system is not directly related to the development of liver injury.