Medyanın forum oluşturma işlevinin çevrimiçi haber medyası üzerinden değerlendirilmesi: YouTube sokak röportajları
Evaluation of the forum-building function of media through online news media: YouTube street interviews
- Tez No: 805157
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL ÖZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
İletişim teknolojilerinin hızla geliştiği çağımızda, dijitalleşen medya platformlarının demokratik ortama etkileri, yeni medyanın forum işlevini yerine getirme ve bilgi kaynaklarını sunma biçimleri açısından değerlendirilmesi önemlidir. Bu çerçevede, dijital medyanın geleneksel medyadan farklılıkları dolayısıyla forum işlevini yerine getirmedeki etkinliği araştırılmıştır. YouTube platformunda saha gazeteciliği yapan röportaj kanalları, toplumun demokratik süreçlere katılımını destekleme ve tartışma kültürünün gelişimine katkıda bulunma yönünde etkin rol oynamaktadır. Çeşitli bakış açılarına ve görüşlere yer vererek format bakımından forum işlevini yerine getiren bu kanallar, yeni medya ortamında önemli bir platformu yönetmekte ve dijital mecralar üzerindeki bu rollerin anlaşılması her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. İletişimin dönüşen ve değişen dijital ortamlarında yürütülen saha gazeteciliği faaliyetlerinin araştırılması medyanın işlevleri ve etki alanları üzerinden değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Dijital ortamların sunduğu özgürleştirici olanaklar sayesinde, sokağın gündemi yeni medya mecralarında yer bulmaktadır. Bu perspektifte, yeni medya platformları üzerinden gerçekleştirilen gazetecilik faaliyetlerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi önemlidir. Bu nedenle çalışmada, YouTube platformunda sokak röportajları yayınlayan kanalların medyanın forum oluşturma işlevindeki rolü incelenmiştir. Çalışma, literatür incelemesi ve belirlenen YouTube kanallarının niteliksel analizi olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. Literatür incelemesinde bulunan kavramlar medyanın forum olma işlevi üzerinden ele alınmakla birlikte demokrasi, kamusal alan, kamuoyu ve medya iletişiminin toplumsal etkilerini çerçeveleyen kavramlarla açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmada belirlenen kanallar ve örneklemde bulunan video röportajları niteliksel inceleme sürecine tabi tutularak forum işlevi gören platformlar olup olmadıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the rapidly evolving age of communication technologies, assessing the effects of digital media platforms on the democratic sphere and their ways of fulfilling the forum function of new media and presenting information sources is critical. In this context, the effectiveness of digital media in performing its forum function due to its differences from traditional media has been examined. Interview channels conducting field journalism on the YouTube platform play an active role in supporting societal participation in democratic processes and contributing to the development of the discussion culture. These channels, which give space to various perspectives and opinions, fulfill the forum function in terms of format and manage an essential platform in the new media environment. Understanding these roles on digital mediums is becoming increasingly significant each day. Investigating field journalism activities carried out in the changing and evolving digital environments of communication is crucial when evaluating the functions and impact areas of media. Thanks to the liberating opportunities provided by digital environments, the street agenda finds a place in new media channels. In this perspective, examining and evaluating journalism activities carried out on new media platforms is important. Therefore, in this study, the role of channels that publish street interviews on the YouTube platform in forming the forum function of the media has been examined. The study consists of three main sections: a literature review and a qualitative analysis of the identified YouTube channels. Concepts found in the literature review are discussed through the function of media as a forum and are explained through concepts framing the societal effects of democracy, public sphere, public opinion, and media communication. The identified channels in the study and the video interviews in the sample have been subjected to a qualitative analysis process to examine whether they serve as platforms with a forum function.