Okul kütüphanelerinde uygulanan eğitim programlarının öğrencilerin akademik gelişimine etkisi
The effect of education programs implemented in school libraries on the academic development of students
  1. Tez No: 805195
  2. Yazar: BUSE KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE KAKIRMAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Okul kütüphaneleri, öğrencilerin düşünsel faaliyetleri ve gelişimlerinde okuma ve araştırmanın temel alındığı kurumlardır. Okullarda eğitimi destelemek amacıyla yapılan etkinlikler gibi okul kütüphaneleri bünyesinde de kütüphaneci ve öğretmenlerin iş birliği ile çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Kütüphanelerde uygulanan eğitim programları adı altında birleştirebileceğimiz bu etkinlikler öğrencilerin gelişimine katkı sağlamak amacıyla ön plana çıkmaktadır. IFLA Okul Kütüphaneleri Rehberi'nde de belirtildiği üzere Okul Kütüphaneleri'nin Eğitim Programları; okuryazarlık, bilgi okuryazarlığı, enformasyon becerileri, medya okuryazarlığı, sorgulamaya dayalı öğrenme, eleştirel düşünme, teknoloji entegrasyonu, mesleki gelişim, edebi ve kültürel değerler konularına odaklanması gereken uygulamalardır. Bu doğrultuda düzenlenen kütüphane bünyesindeki etkinliklerin öğrenciler üzerindeki etkisi araştırılması gereken bir konu olarak saptanmıştır. Etkin olma durumu anlamına gelen etkinlik sözcüğü günümüz yaşam alanlarında giderek göz önüne çıkan bir kavram olmaya başlamıştır. Eğitim ve öğretim konusunda ise etkinlik, öğrencilerin ilgi alanlarını dikkate alarak çok yönlü gelişimlerini destekleyen ve çeşitli faaliyetler ile öğrenme sürecini olumlu yönde yapılandıran bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Geleneksel eğitim sürecine bir yardımcı olarak kullanılan etkinlikler, okul ile iş birliği içerisinde yapılan ve kültürel, sanatsal, sosyal, bilimsel alanlarda gerçekleştirilen aktivitelerdir. Kütüphanecilik mesleğinde önemli bir alan olan okul kütüphaneleri öğretme ve öğrenme adına yapılan etkinlikleri, eğitim programları ile sürekli güçlendirmeyi hedefler. Millî Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği de etkinliklere yönelik uygulamaların eğitimde önemli bir rol üstlendiğini gösterir niteliktedir. Bu çalışmanın amacı; okul kütüphanelerinde öğrencilere yönelik yapılan eğitim programlarını incelemek, etkinlikleri kullanıcı/kütüphaneci/öğretmen gözünden ele alarak değerlendirmek, kütüphane ve öğrenciler arasındaki bağı etkinlikler çerçevesinde ele alarak ölçebilmektir. Etkinliklerin kütüphane kullanımına olumlu bir etkide bulunduğu düşünülmekte olup bu hipotez, belirlenecek farklı okul kütüphanelerindeki kütüphanecilerin düşünceleri çeşitli araştırma yöntemleriyle birlikte (anket, mülakat, gözlem, betimleme yöntemi vb.) analiz edilerek ortaya konmaya çalışılacaktır. Uygulanan eğitim programlarının öğrencilerin akademik gelişimine etkisinin ne denli olduğu araştırılarak konu üzerinde değerlendirmeler yapılacaktır. Çalışmanın sonunda elde edilecek verilerin ve değerlendirme sonuçlarının okul kütüphaneleri ve kütüphane bünyesinde yapılan eğitim programlarının niteliği kapsamında fayda sağlayacağı ve bir yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
School libraries are institutions where reading and research are the basis for students intellectual activities and development. Various activities are carried out in the school libraries with the cooperation of librarians and teachers, as well as activities to support education in schools. Combined under the name of educational program applications in libraries, these activities come to the fore in order to contribute to the development of students. As stated in the IFLA School Libraries Guide, School Libraries Education Programs; These are practices that should focus on literacy, information literacy, information skills, media literacy, inquiry-based learning, critical thinking, technology integration, professional development, literary and cultural values. In this direction, the effect of the activities within the library on students has been determined as a subject that needs to be researched. The word activity, which means effectiveness, has become an increasingly prominent concept in today's life. In the field of education and training, activity emerges as a concept that supports the multidimensional development of students by taking into account their interests and structures the learning process positively through various activities. The activities used as an aid to the traditional education process are the activities carried out in cooperation with the school and in cultural, artistic, social and scientific fields. School libraries, which are an important field in the profession of librarianship, aim to continuously strengthen the activities carried out in the name of teaching and learning with educational program applications. The Ministry of National Education, Education Institutions Social Activities Regulation, published by the Ministry of National Education, also shows that the practices for activities play an important role in education. The aim of this study is to examine the educational program implementations made for students in school libraries, to evaluate the activities from the perspective of the user / librarian / teacher with their deficiencies / excesses, and to measure the link between the library and students within the framework of activities. The activities are thought to have a positive effect on library use, and this hypothesis will be tried to be revealed by analyzing the thoughts of librarians / teachers / students in different school libraries to be determined together with various research methods (questionnaire, interview, observation, description method, etc.). The effect of curriculum applications on students' academic development will be investigated and evaluations will be made on the subject. It is thought that the data and the evaluation results to be obtained at the end of the study will be beneficial and a guide in terms of the quality of the educational program practices carried out within the school libraries and the library.