Tip 2 diyabetes mellitus tanılı SGLT-2 inhibitörü kullanan ve kullanmayan hastalarda idrar kültür üremelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of urine culture growth in TYPE 2 diabetes mellitus patients with and without SGLT-2 inhibitor use
  1. Tez No: 805194
  2. Yazar: EŞREF SERHAT ELGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU BİLEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: T2DM toplumda oldukça sık görülen bir hastalıktır. Mevcut bilgiler bize bu hastalığın her geçen gün artacağına dair öngörü vermektedir. Toplumu her alanda bu kadar çok etkileyen bir hastalık için tedavi seçenekleri sürekli olarak araştırılmaktadır. SGLT-2 inhibitörleri de oral kullanılan antidiyabetik ilaçlardandır. İdrarda glukoz atılımını arttırarak etki ettiğinden ÜSE ve T2DM birlikteliğinin sık olması bizde bu hastalarda ÜSE düşünülmesi halinde idrar kültürünü beklemeden uygulanabilecek ampirik antibiyotik tedavisine ışık tutması amacıyla bu çalışmayı yaptık. Materyal ve Metot: Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi dahiliye polikliniklerine başvuran 120 Diabetes Mellitus hastasının yaş, cinsiyet, SGLT-2 inhibitörü kullanma durumu, HbA1c değeri, idrar kültüründe üreme durumu, kültürde üreyen bakteri ve bu bakterinin antibiyotik dirençleri son 2 yıla ilişkin hasta dosyaları taranarak elde edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizde SPSS for Windows 22.0 programı kullanılmış olup, anlamlılık için p değeri
Özet (Çeviri)
Objective: T2DM is a prevalent disease in the population. Current knowledge gives us the prediction that this disease will increase day by day. Treatment options are constantly being investigated for a disease that affects society so much in every field. SGLT-2 inhibitor is one of the oral antidiabetic drugs. Since it increases glucose excretion in the urine, we conducted this study to shed light on empirical antibiotic treatment that can be administered without waiting for urine culture in case of UTI in these patients since the association of UTI and T2DM is common. Material and Method: Age, gender, SGLT-2 inhibitor usage status, HbA1c value, urine culture growth status, bacteria grown in the culture, and antibiotic resistance of these bacteria were obtained by reviewing the patient files for the last two years in 120 Diabetes Mellitus patients admitted to the internal medicine outpatient clinics of Erzurum Atatürk University Medical Faculty Hospital. SPSS for Windows 22.0 program was used for statistical data analysis, and significance was evaluated at p-value