Özel ilköğretim okul kütüphanelerinde kullanıcı eğitim programlarının geliştirilmesi
Developing user education programs in private primary
  1. Tez No: 99897
  2. Yazar: EMİNE KAVUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. İNCİ ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET İlköğretim düzeyinde hizmet veren okul kütüphanelerinde, öğrencilerin,“kütüphane ve bilgi kullanımı”konusunda düzeylerine yönelik eğitim almaları, ileri yaşlarda bilinçli kütüphane kullanıcısı olmalarını sağlayacak önemli etkenlerden biridir. Bu araştırmada; uygulanan kullanıcı eğitim programı sonrasında, öğrencilerin kütüphane ve kaynak kullanımına yönelik bilgi düzeylerinde farklılık olduğu ortaya konulmakta, bu tür programların gerekliliğini vurgulanmamaktır. Deneysel yöntem kullanılarak gerçekleştirilen araştırmada, Özel Bilkent İlköğretim Okulu 4. ve 5. sınıf öğrencilerinden seçilen 20 öğrenciye, kütüphane ve temel kaynakların kullanımını içeren kullanıcı eğitim programı uygulanmıştır. Kullanıcı eğitim programı öncesinde kurallar testi ve ön test, sonrasında da son test uygulanmıştır. Ayrıca kullanıcı eğitim programı sırasında yapılan aktivitelerde, her hafta değerlendirme formları dağıtılarak, öğrencilerin eğitim sonrası, bilgi ve beceri düzeyleri ölçülmüştür. Kullanıcı eğitim programı tamamlandıktan sonra çalışmanın başında uygulanan ön test, programın etkinliğini ortaya koymak amacıyla son test olarak tekrar uygulanmıştır. Ön test ve son test arasındaki farkın, anlamlılığını göstermek amacıyla t testi yapılmıştır. Çalışmanın sonunda; öğrencilerin bilinçli olarak kütüphane ve bilgi kaynaklarını kullanabilmeleri için gerekli bilgi ve becerileri kazanmalarında kullanıcı eğitim programının önemi kanıtlanmıştır. Öğrencilerin seviyesine göre hazırlanıp, düzenli aralıklarla uygulanan kullanıcı eğitim programı sırasında uygulanan değerlendirme formlarından ve testlerden alınan sonuçlara göre, öğrencilerin bilgiye ihtiyaç duyduklarında, bağımsız olarak kaynaklara erişip kullanabildikleri, saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The students getting“user education”in primary school libraries for their levels, has a great importance in them being“knowledgable users”in their adult life. In this research, it is emphasised that the user education program applied shows how the students have differences for their level of knowledge about using of libraries and resources and how these programs are useful. In the research, a user education program, which is based on experimental method, has been applied to 20 students chosen out of fourth and fifth grades. The program includes the usage of the library and their basic resources. Before carrying the evaluation program out with the students, a pre-test and a test of library rules were given. During the activities students are asked to fill in an evaluation sheet weekly in order to measure their post education knowledge and skills. A post-test was given at the completion of the program. After the program, students are given the same pre-test they were given in the beginning to expose the effectiveness of the work that has been carried out. In order to show the significance of the difference between the pre-test and the post-test, a t test has been applied. Findings prove that students, who take user education programs, could gain the sufficient skills of using information resources appropriately.