Antik Çağ'dan günümüze törenlerin etkileşimsel açıdan kronolojik olarak incelenmesi
An interactive chronological analysis of rituals from antiquity to the present
- Tez No: 805208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ÇÖRTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Din ve ritüel kavramları son iki asırdır hem din bilimleri uzmanlarının hem antropologların hem sosyolog ve psikologların hem de arkeologların üzerinde çok durduğu ve kafa yorduğu bir konudur. Arkeolojik çalışmalar sonucunda tespit edilen bazı kamusal yapılar ve içlerinde tespit edilen eşyalar günlük temel ihtiyaçların dışında farklı bir evren algısı veya dünyaya ait olarak görülürler. İnsanın seküler (gündelik) yaşamının dışında uhrevi bir yaşam alanına işaret edebilen bu yapılar ve eşyalar bir zamanlar var olan ve günümüzde yok olmuş pek çok inanç ve törene işaret eden ipuçlarıdır. Bu törenlerin yapılış amaçları ve biçimleri bin yıllar içerisinde değişse de bazıları günümüze kısmen korunarak veya şekil değiştirerek ulaşmayı başarmıştır. Bu tez ile söz konusu törensel uygulamalar günümüzde hala yapılan uygulamalar esas alınarak kronolojik olarak incelenmiş ve bazı sonuçlara ulaşılmıştır. Temel yöntem olarak analoji kullanılmış ve arkeolojik veriler ışığında ulaşılabilecek en uzak tarihten günümüze kadar ritüel uygulamalar birbirleri ile kıyaslanmıştır. Bu çalışma ile sonraki yıllarda yapılacak olası karşılaştırmalı dinler tarihi çalışmaları için ritüel uygulamalar teorik ve pratik açıdan ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The concepts of religion and ritual have been a subject that both religious science experts, anthropologists, sociologists and psychologists, and archaeologists have focused on and pondered over the last two centuries. Some public buildings and items found in them as a result of archaeological studies are seen as belonging to a different perception of the universe or the world, apart from the daily basic needs. These structures and objects, which can point to an otherworldly living space apart from the secular (daily) life of man, are clues pointing to many beliefs and ceremonies that once existed and have disappeared today. Although the purposes and forms of these ceremonies have changed over the millennia, some of them have managed to reach our day by being partially preserved or by changing their shape. With this thesis, the ceremonial practices in question were examined chronologically based on the practices still performed today and some results were reached. Analogy has been used as the basic method and ritual practices have been compared with each other from the most distant date to the present in the light of archaeological data. In this study, ritual practices are discussed theoretically and practically for possible comparative studies on the history of religions to be made in the following years.