Gördes ağzı
The Dialect of the Gördes
- Tez No: 805216
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE İLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 484
Özet
Bu çalışmada Manisa'ya bağlı Gördes ilçesinde 28 yerleşim bölgesinde ağız derlemesi yapılmış ve toplanan malzeme incelenmiştir.Bu çalışma“Giriş”bölümü hâricinde“İnceleme”,“Metinler”ve Harita/Fotoğraflar olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın yöntemi ile beraber bölgenin târihi ve coğrafyası ile ilgili bilgi verilmiştir. İnceleme bölümü“Ses Bilgisi”ve“Şekil Bilgisi”olarak iki başlık altında toplanmıştır. İkinci bölümde ise deşifresi yapılmış metinler yer almıştır. Üçüncü bölümde kaynak kişilerle çekilen bazı fotoğraflar ve bölgenin haritasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, dialect compilations were made in twenty-eight residential areas in Gördes,district of Manisa and the collected material was examined.Apart from the“Introduction”section, this study consists of three sections:“Review”,“Texts”and“Map/Photographs”.In the Introduction section, information about the history and geography of the region is given along with the method of study.The Review section has been collected under two headings as“Phonetics”and“Morphology”.In the second section, the deciphered texts were included.In the third part, some photographs taken with the source people and a map of the region are included.