Gördes ve Yenikent zeolitlerinin temel tarımsal özellikleri ve bitki yetiştirme ortamı olarak kullanım olanakları
Main agricultural properties of Gördes and Yenikent zeolites and their use possibilities as a plant growing medium
- Tez No: 83519
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GÖRDES VE YENİKENT ZEOLİTLERİNİN TEMEL TARIMSAL ÖZELLİKLERİ VE BİTKİ YETİŞTİRME ORTAMI OLARAK KULLANIM OLANAKLARI Vedat KOKSALDI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. İlhami ÜNVER Jüri : Prof. Dr. Ahmet ÖZGÜMÜŞ : Prof. Dr. Yener ATAMAN : Prof. Dr. İlhami ÜNVER Gördes ve Yenikent zeolitlerinin başlıca fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenerek, bitki yetiştirme ortamlarında kullanım olanaklarında belirlenmeye çalışılmıştır. Analizi yapılan parametreler, elektriksel iletkenlik, pH, özgül ağırlık, nem karakteristik eğrisinin kritik noktaları, kireç, ve bor kapsamları, katyon değişim kapasitesi, değişebilir katyonlar, yüzey alanı, hacim ağırlığı, minerallerin kimyasal bileşimi, fiziksel stabilite, ve kimyasal tamponluk kapasitesidir. İncelenen parametrelere göre, her iki zeolitin nispeten yüksek pH değeri ve düşük fiziksel stabilite dışındaki özelliklerinin, yetiştirme ortamları için istenen sınır aralıkları için istenen sınır aralıkları içinde bulunduğu belirlenmiştir. Her iki zeolitin belirgin özelikleri, kimi mutlak gerekli bitki besin maddelerini bünyelerinde barındırmamaları, yüksek katyon değişim kapasitesi ve yüzey alanı değerleri ve yüksek kimyasal tamponluk yetenekleridir. 1999, 36 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Zeolit, nem karakteristik eğrisi, fiziksel stabilite, kimyasal tamponluk kapasitesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis MAIN AGRICULTURAL PROPERTIES OF GÖRDES AND YENIKENT ZEOLITES AND THEIR USE POSSIBILITIES AS A PLANT GROWING MEDIUM Vedat KOKSALDI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Prof. Dr. İlhami ÜNVER Committee : Prof. Dr. Ahmet OZGUMUŞ : Prof. Dr. Yener ATAMAN : Prof. Dr. İlhami ÜNVER Agricultural use possibilities of Gördes and Yenikent zeolites were determined by examining their main physical and chemical properties. The parameters analyzed were electrical conductivity, pH, particle density, hot points of moisture retention characteristics curves, lime and boron contents, cation exchange capasity, exchangeable cations, surface area, volume weight, chemical composition, physical stability and chemical buffering capacity. The results suggested that most properties of the zeolites were within the desirable ranges as plant growing media except for the relatively higher pH values and insufficient physical stabilities. Their common features were absence of a number of essential nutrients, large cation exchange capacities. 1999, 36 pages KEY WORDS: Zeolite, moisture retention characteristics curve, chemical buffering capasity