Assessing the energy sources of Ghana and the impacts of their usage on the economy and environment
Gana'nın enerji kaynakları ve kullanımının ekonomi ve çevre üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 839018
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ekonomisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, Gana'da enerji kullanımı, ekonomik büyüme ve çevresel etkiler arasındaki karşılıklı ilişkiyi incelemektedir. Nitel tekniklerin bir kombinasyonunu kullanarak, kaynakları, tüketim modellerini ve projeksiyonları tanımlayarak ülkenin enerji alanını incelemektedir. Analizler, son on yılda artan enerji talebini ve sera gazı emisyonlarını ortaya koyarak sürdürülebilirlik sorunlarının altını çiziyor. Geleneksel biyokütle, ev ihtiyaçları için yoğun bir şekilde kullanılmaya devam etmekte, bu da iç mekan hava kirliliğine ve ağaçsızlaşmaya neden olmaktadır. Genişleyen elektrik erişimine rağmen, yüksek tarifeler ve güvenilmez tedarik hane halklarını ve işletmeleri olumsuz etkilemektedir. Fosil yakıtlar Gana'nın enerji portföyüne hakim olsa da, kullanılmayan yenilenebilir potansiyel mevcuttur. Entegre öneriler, emisyonları ve biyo-kütle ve ithal petrole bağımlılığı azaltmak için güneş, rüzgar ve hidroelektrik enerjisine yatırım yaparak enerji karışımını çeşitlendirmeyi kapsamaktadır. Ayrıca, katranlı finansman ve sübvansiyonlar düşük gelirli nüfus arasında temiz enerjinin benimsenmesini kolaylaştırabilir. Sağlam yasal çerçeve, kapsamlı enerji politikaları ve gelişmiş kurumsal koordinasyon, mevcut sınırlamaları ele almak için hayati önem taşımaktadır. Daha fazla akademik araştırma, yenilenebilir enerji girişimlerinin uygulanabilirliğini, enerji sübvansiyonlarının etkilerini ve kamu-özel sektör ortaklıklarının potansiyelini araştırmalıdır. Özet olarak, bu araştırma sürdürülebilir bir enerji geleceğine yönelik politika oluşturma ve gelecekteki akademik çabaları şekillendirmek için Gana'nın karmaşık enerji ortamına ilişkin önemli bilgiler sağlamayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
This research investigates the interrelationship between energy use, economic growth, and environmental impacts in Ghana. Employing a combination of qualitative techniques, it scrutinizes the nation's energy landscape, delineating sources, consumption patterns and projections. The analyses unveiled escalating energy demand and greenhouse gas emissions over the past decade, underscoring sustainability challenges. Traditional biomass remains pervasively utilized for household needs, precipitating indoor air pollution and deforestation. Despite expanded electricity accessibility, high tariffs and unreliable supply adversely affect households and enterprises. Although fossil fuels dominate Ghana's energy portfolio, unexploited renewable potential exists. Integral recommendations encompass diversifying the energy mix through investments in solar, wind and hydroelectric power to mitigate emissions and reliance on biomass and imported oil. Additionally, targeted financing and subsidies could facilitate clean energy adoption among low-income populations. Robust legal frameworks, comprehensive energy policies, and enhanced institutional coordination are vital to address existing limitations. Further academic inquiry should investigate the viability of renewable energy ventures, the impacts of energy subsidies, and the potential for public-private partnerships. In summary, this research aimed to provide salient insights into Ghana's intricate energy landscape to inform policymaking and future scholarly efforts toward a sustainable energy future.