Spor kulübü çalışanlarının duygusal zeka ve duyarlı sevgi düzeylerinin mobbing algıları üzerindeki etkisi
The effect of sports club employees' levels of emotional intelligence and sensitive love on mobbing perceptions
  1. Tez No: 805218
  2. Yazar: EMİNE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ONAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor kulübü çalışanlarının duygusal zekâ ve duyarlı sevgi düzeylerinin mobbing algılarına etkisini ortaya çıkarmaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, amaçlı örneklem yöntemi kullanılarak belirlenen ve araştırmayı gönüllü olarak katılmayı kabul eden, İzmir ilindeki spor kulüplerinde çalışan 184 personelden oluşmaktadır. Veri toplama araçları, katılımcıların kişisel bilgilerini öğrenmek amacıyla kişisel bilgiler formu, katılımcıların mobbing algısını ölçebilmek amacıyla Einarsen ve Raknes (1997) tarafından geliştirilen ve Cemaloğlu (2007) tarafından Türkçeye uyarlanan“Olumsuz Davranışlar Ölçeği”, katılımcıların duygusal zeka düzeylerini belirlemek için Schutte vd. (1998) tarafından, oluşturulan ve Şahin (2006) tarafından Türkçeye uyarlanan“Duygusal Zeka Ölçeği”ve Sprecher ve Fehr (2005) tarafından geliştirilen ve Akın ve Eker (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan“Duyarlı Sevgi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama tekniğinde ise, anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the effect of emotional intelligence and sensitive love levels of sports club employees on their mobbing perceptions. In the research, descriptive and relational survey model, which is one of the quantitative research methods, was used. The study group of the research consists of 184 employees working in sports clubs in Izmir province, who were determined using the purposive sampling method and who voluntarily agreed to participate in the research. Data collection tools, personal information form was used to learn the personal information of the participants,“Negative Behaviours Scale”developed by Einarsen and Raknes (1997) and adapted into Turkish by Cemaloğlu (2007) to measure the mobbing perception of the participants,“Emotional Intelligence Scale”developed by Schutte et al. (1998) and adapted into Turkish by Şahin (2006) to determine the emotional intelligence levels of the participants, and“Responsive Love Scale”developed by Sprecher and Fehr (2005) and adapted into Turkish by Akın and Eker (2012). In the data collection technique of the research, questionnaire method was used. The data obtained from the research were analysed using statistical software.