10. sınıf robotik kodlama öğretim programının (2020) katılımcı odaklı program değerlendirme yaklaşımıyla değerlendirilmesi
An evaluation of the 10th grade robotic coding curriculum (2020) within a participant oriented curriculum evaluation approach
- Tez No: 805222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA GÖĞEBAKAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı 10. sınıf robotik kodlama öğretim programının (2020) katılımcı odaklı program değerlendirme yaklaşımı ile değerlendirmektir. Karma yöntemin kullanıldığı bu çalışma eş zamanlı çeşitleme ile desenlenmiş ve araştırmacının geliştirmiş olduğu 32 maddeden oluşan öğretmen görüşleri anketi, 8 maddeden oluşan öğrenci görüşleri anketi, yarı yapılandırılmış öğretmen görüşme formu ve yarı yapılandırılmış yönetici görüşme formu veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda Aydın ilinin Kuşadası, Söke ve Efeler ilçesindeki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında görev yapan 60 Bilişim Teknolojileri alan öğretmenine, 126 mesleki ve teknik ortaöğretim bilişim teknolojileri alan öğrencisine anket uygulanmıştır, nitel boyutunda ise 10 bilişim teknolojileri teknik öğretmenine, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumunda görev yapan ve alanı bilişim teknolojileri olan 5 yönetici ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda yüzde, frekans, ortalama gibi tanımlayıcı istatistikler kullanılarak veriler rapor edilmiştir, nitel boyutunda ise verilerin analizi betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiş ve analiz sonucu dört kategoriye (alt tema), öğretmen görüşmeleri için toplam 23 koda, yönetici görüşmeleri için toplam 20 koda ulaşılmıştır. Araştırmanın nicel bulgularına göre öğretmenlerin robotik kodlama öğretim programının geneline ve kazanım, içerik, eğitim durumları boyutuna ilişkin görüşlerinin katılıyorum düzeyinde olduğu, ölçme-değerlendirme boyutuna ilişkin görüşlerinin kararsızım düzeyinde olduğu görülmüştür. Ayrıca öğretmenlerin tamamına yakınının temrinlik malzeme yetersizliğini robotik kodlama dersine yönelik en önemli sorun olarak gördükleri sonucuna ulaşılmıştır. Öğrenci anketlerinden elde edilen veriler neticesinde robotik kodlama dersinin programlama mantığını somutlaştırabilmesi için yeterli düzeyde olduğu, robotik kodlama dersinin bilişim teknolojileri alanına olan öğrenci ilgisini artırdığı, bu dersin öğrenciler için kodlama eğitimini keyifli hale getirdiği, uygulama faaliyetlerinin öğrencilerin gelişimine uygun olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise öğretmen ve yöneticilerde yapılan görüşmeler neticesinde robotik kodlama öğretim programının kazanım ve içerik boyutlarında bir sıkıntı yaşanmazken eğitim durumları ve ölçme-değerlendirme boyutlarında temrinlik malzemelerin yetersizliği, maliyetli oluşu ve ulaşılabilir olmamasına bağlı olarak kazanımları gerçekleştirme noktasında öğretim programının uygulanışında aksaklıklar yaşandığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma kapsamında robotik kodlama öğretim programının uygulamada daha etkili olması, programın işleyişindeki yetersizliklerin giderilmesi ve güçlü yanlarının devam ettirilebilmesi için sistemin ihtiyaçlarının yeniden analiz edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the 10th grade robotic coding curriculum (2020) with a participant-oriented curriculum evaluation approach. This mixed method study was designed with simultaneous triangulation and the researcher developed a 32-item teacher opinion questionnaire, an 8-item student opinion questionnaire, a semi-structured teacher interview form and a semi-structured administrator interview form were used as data collection tools. In the quantitative dimension of the research, a questionnaire was applied to 60 Information Technologies field teachers working in vocational and technical secondary education institutions in Kuşadası, Söke and Efeler districts of Aydın province, 126 vocational and technical secondary education information technologies field students, and in the qualitative dimension, semi-structured interviews were conducted with 10 information technologies technical teachers and 5 administrators working in vocational and technical secondary education institutions whose field is information technologies. In the quantitative dimension of the study, the data were reported using descriptive statistics such as percentage, frequency, and average, while in the qualitative dimension, the data were analyzed by descriptive analysis method and as a result of the analysis, four categories (sub-themes), a total of 23 codes for teacher interviews and a total of 20 codes for administrator interviews were reached. According to the quantitative findings of the study, it was seen that the teachers' opinions about the overall robotic coding curriculum and the acquisition, content, and educational situations dimension were at the level of agree, while their opinions about the measurement and evaluation dimension were at the level of undecided. In addition, it was concluded that almost all of the teachers saw the lack of materials as the most important problem for the robotic coding course. As a result of the data obtained from the student questionnaires, it was concluded that the robotic coding course is sufficient to embody the logic of programming, the robotic coding course increases student interest in the field of information technologies, this course makes coding education enjoyable for students, and the application activities are suitable for the development of students. In the qualitative dimension of the research, as a result of the interviews with teachers and administrators, it was concluded that while there were no problems in the acquisition and content dimensions of the robotic coding curriculum, there were problems in the implementation of the curriculum at the point of realizing the achievements due to the inadequacy, costliness and inaccessibility of the materials in the educational situations and measurement-evaluation dimensions. Within the scope of the study, it is recommended to re-analyze the needs of the system in order to make the robotic coding curriculum more effective in practice, to eliminate the inadequacies in the functioning of the program and to maintain its strengths.