Gebelik döneminde yaşanan stresin doğum öncesi bağlanma üzerine etkisi
The effect of stress experienced during pregnancy on prenatal attachment
  1. Tez No: 805227
  2. Yazar: BÜŞRA POTUROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. HALE TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu araştırma, gebelikte yaşanan stresin doğum öncesi bağlanmaya etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımda gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırma bir Devlet Hastanesinin Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde 325 kadın ile yürütüldü. Araştırma verilerinin toplanmasında Bireysel Bilgi Formu, Gebelikte Stres Değerlendirme Ölçeği (GSDÖ) ve Doğum Öncesi Bağlanma Envanteri (DÖBE) kullanıldı. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 23,0 paket programı ile yapıldı. Normal dağılım gösteren parametrelerde ikili grup analizlerinde bağımsız student t-testi, ikiden fazla grup analizlerinde Oneway ANOVA testi, ölçekler arasındaki ilişkinin belirlenmesinde Pearson korelasyon testi kullanıldı. DÖBE ve GSDÖ ölçek puanlarının artmasına etki eden faktörlerin belirlenmesinde çok değişkenli lineer regresyon modeli uygulandı. Tüm testlerde istatistiksel önemlilik düzeyi 0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Araştırmaya katılan gebelerin yaş ortalaması 27,7±5,1 olmakla birlikte çoğunluğunun ortaokul mezunu olup, çalışmadığı, gelir giderine eşit, çekirdek ailede yaşadığı ve sosyal güvencesi olduğu belirlendi. GSDÖ toplam puan ortalaması 42,21±25,72 ve DÖBE toplam puan ortalaması 60,21±11,92'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was carried out in a descriptive and relationship-seeking design in order to determine the effect of stress experienced during pregnancy on prenatal attachment. Materials and Methods: The research was conducted with 325 women in the Obstetrics and Gynecology Clinic of a State Hospital. Individual Information Form, Pregnancy Stress Rating Scale (PSRS) and Prenatal Attachment Inventory (PAI) were used to collect research data. Statistical analysis of the data was done with SPSS 23.0 package program. For normally distributed parameters, Independent student t-test in paired group analyzes, Oneway ANOVA test in more than two-group analyzes; Pearson correlation test was used to determine the relationship between the scales. A multivariate linear regression model was used to determine the factors affecting the increase in CAI and GSDS scale scores. Statistical significance level was accepted as 0.05 in all tests. Results: Although the mean age of the pregnant women participating in the study was 27.7±5.1, it was determined that most of them were secondary school graduates, did not work, lived in a nuclear family with equal income and had social security. The total mean score of PSRS was 42.21±25.72, and the total mean score of PAI was 60.21±11.92.