Mastektomili kadınların memenin yeniden şekillendirilmesine eğilimi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between the tendency of breast reshaping and quality of life of women with mastectomia
  1. Tez No: 805249
  2. Yazar: FERİDE BEKDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, mastektomi ameliyatı olan kadınların memenin yeniden şekillendirilmesine eğilimi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikteki araştırmanın evrenini Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal ve Eğitim Araştırma Hastanesi'nin genel cerrahi kliniğinde mastektomi ameliyatı olan kadınlar, örneklemini ise 28 Nisan-27 Ağustos tarihleri arasında araştırmaya dahil olma kriterlerini sağlayan 121 kadın oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında Kadın Tanıtım Formu, Memenin Yeniden Şekillendirilmesine Eğilim Ölçeği ve Meme Kanserine Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikleri, bağımsız iki bağımsız gruplarda t test, Mann Whitney U testi, bağımsız üç ve daha fazla grubun karşılaştırmalarında Varyans Analizi (ANOVA) ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between breast reshaping propensity and quality of life in women who had mastectomy surgery. The population of the descriptive and relationship-seeking study consisted of patients who underwent mastectomy in the general surgery clinic of Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal and Training and Research Hospital, and the sample consisted of 121 patients who met the criteria for inclusion in the study between 28 April and 27 August. Patient Information Form, Breast Reshaping Tendency Scale, and Breast Cancer-Specific Quality of Life Scale were used to collect research data. In the evaluation of the data; descriptive statistics, t test for two independent independent groups, Mann Whitney U test, Analysis of Variance (ANOVA) and Kruskal Wallis test were used for comparisons of three or more independent groups.