Güreş temel becerilerinin öğretiminde akran öğretim modelinin etkisi
The effect of peer teaching model on teaching basic wrestling skills
- Tez No: 805248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ZEKİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Bu çalışma ortaokul öğrencilerine serbest güreş temel becerilerinin öğretiminde akran öğretim yöntemi ile geleneksel öğretim yönteminin karşılaştırılması amacı ile yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma grubunu önceden güreş sporu yapmamış 50 kadın / erkek öğrenci oluşturmuş, araştırma hastalık ve devam edememe durumlarından dolayı 36 öğrenci ile tamamlanmıştır. Akran öğreticilere 4 hafta süreyle günde 2, toplamda 8' er saat olmak üzere diğer öğrencilerin görmeyeceği şekilde serbest güreşe ait bazı becerilerinin öğretimi gerçekleşmiştir. Güreş becerileri edinen akran öğreticiler elde ettikleri bu becerileri sonrasında akranlarına öğretmesi ile uygulama sürdürülmüştür. Kontrol grubu ise geleneksel öğretim metodu ile aynı teknikler eğitmen tarafından uygulatılarak öğretimi sağlanmıştır. Video sistemi ile kayıt altına alınan becerilerin uygulanması, deney ve kontrol grubu olduğu belirtilmeden değerlendiricilere gönderilmiş ve değerlendirmeleri alınmıştır. Bulgular: Deney ve Kontrol grupları arasında t test sonucuna göre Koltuk altından geçme ve Çift ayak dalma'' becerilerinde anlamlı farklar bulunurken, Tek ayak dalma ile Kol çekme becerisinde farklılık görülmemiştir. Kadınlarda ise Koltuk altından geçmede farkın olduğu görülürken (p 0,5). Erkeklerin son test puanlarında ''koltuk altından geçme'' ve ''çift ayak dalma'' becerisinde anlamlı fark vardır (p< 0,5). ''Tek ayak dalma'' ve ''kol çekme'' becerisinde anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,5). Tekniklerin toplam puanları üzerinden yapılan istatistiksel analiz sonucunda ise deney grubunun değerlerininin kontrol grubunun değerlerine göre istatistiksel olarak yüksek olduğu görülmüştür. Sonuçlar: Araştırmamız sonuçlarına göre Güreş temel becerilerinin öğretiminde, Akran öğretim modeli ile geleneksel öğretim modeli karşılaştırıldığında beceri toplam puanları bakımından Akran öğretim modelinin daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim : The aim of the study is the comparison of basic traditional wrestling techniques and peer teaching methods in teaching free wrestling basic techniques to middle school students. Materials and methods: This study conducted with 50 female and male students who had not done wrestling before due to some ilnesses and inability to continue.Some free wrestling skills were taught to peer tutors for 4 weeks, 2 hours a day, 8 hours in total, in a way that other students could not see.The practice continued after the peer tutors who acquired wrestling skills taught these skills to their peers. The control group, on the other hand, was taught by applying the same techniques as the traditional teaching method by the trainer. The application of the skills recorded with the video system was sent to the evaluators and their evaluations were taken without specifying that there were experimental and control groups. Findings: According to the t-test results between the Experimental and Control groups, while there were significant differences in the skills of 'armbar legsweep', there was no difference in the skill of 'arm drag'.While there was a difference in the skill of armdrag in women (p 0.5). There is a significant difference in the post-test scores of men in the skills of“armbar legsweep”and“double-leg takedown”(p< 0.5). There was no significant difference in the skills of“single leg takedown”and“arm drag ”(p>0.5). As a result of the statistical analysis made on the total scores of the techniques, it was seen that the values of the experimental group were statistically higher than the values of the control group. Results: According to the results of our research, when the Peer teaching model and the traditional teaching model were compared in the teaching of Wrestling basic skills, it was concluded that the Peer teaching model was more effective in terms of skill total scores.