Phenobarbitalin Wistar tipi beyaz sıçanlarda karaciğer hücreleri üzerine etkisinin ultrastrüktürel olarak incelenmesi
- Tez No: 80526
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
- 68 - ÖZET Bu çalışmada phenobarbital verilmiş sıçanların karaci ğer hücrelerindeki ultrastrüktürel değişiklikleri inceledik. PB. İki dozda sıçan gruplarına uygulandı. Sedatif doz 45 mg/kg hipnotik doz 100 mg/kg olarak beş gün' süreyle uygu landıktan bir gün sonraki ve beş gün sonraki hepatositlerin durumu incelendi. Verilen dozların benzer olarak, bir gün sonra, hepatositlerde SER de artışa, GER yapılarında bozulma lara, mitokondrilerde değişikliklere, nüvede büyümeye, safra kanaliküllerinde aktivite artışına neden olduğu gözlendi. Hipnotik doz uygulamasında ayrıca sentral vene yakın hepato sitlerde lipid artışı görüldü. Uygulama kesildikten beş gün sonra incelenen hepatositlerde GER ile SER arasındaki oranın azaldığı, lizozomal yapıların arttığı, otofajik vakuollerin oluştuğu, mitokondrilerde değişmeler olduğu, golginin aktivi tesi gözlendi. Karaciğerde metabolize olan, enzim indüktörü olarak isimlendirilen phenobarbitalin verilen dozlarda karaciğer hücrelerini harabiyete götürdüğü, uygulama kesildikten yakla şık beş gün- sonra yer yer düzelmeler olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak: PB'nin sedatif ve hipnotik dozlarda uzun süreli kullanılması sakıncalı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
- 69 - SUMMARY In this study we have been observed ultrastructiir of hepatocytes after phenobarbital treatment in the wistar albi no rats. We used sedative and hypnotic doses of ' phenobarbital (45 mg/kg and 100 mg/kg) for five days and examined ultra- structural alteration one day and five days after treatment. After one day, we have been observed increase of SER, degene- rasyon of GER, mitochondrial alterations, enlargement nucleus and hyperactive bile canaliculus in the hepatocytes. After five days the treatment, we have been observed lysosomal structures, autophagic vacuoles, alterations of mitochondria such as elongated mitochondria with longitudinal crista, and active golgi komplex. We have been concluded that phenobarbital has an effect on the ultrastructure of hepatocytes and it is very necessary to check the liver function when using this drug in sedative or hypnotic doses and phenobarbital should't be used for a long period of time in sedative or hypnotic doses.