Gliseril trinitrat ve fenobarbital tedavisinin rat aortunda agonist yanıtlarına etkisi
The Effect of glyceryl trinitrate and phenobarbital pretreatment on responses of agonists in rat aorta
- Tez No: 90210
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ZENGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
40 ÖZET Bu çalışmada, tek başına veya birlikte uzun süreli nitrat veya fenobarbital ile tedavi edilmiş sıçanlardan elde edilen torasik aorta halkalarında damar düz kaslarını farklı mekanizmalarla etkileyerek vazokonstriksiyon veya vazodilatasyona neden olan çeşitli ajanların etkilerini nasıl değiştirdiği ve endotel varlığının yanıtlara katkısı incelenmiştir. GTN ön tedavisi; nitrat toleransına neden olmamış; hem endotelli hem de endotelsiz preparatlarda potasyum klorür'ün kasılma yanıtlarına duyarlılığını arttırmış; asetilkolin'in endotel-bağımlı gevşetici etkisini azaltmış; fenilefiin, izoproterenol ve papaverinin yanıtlarında ise anlamlı bir değişikliğe yol açmamıştır. FB ön tedavisi ise; ACh'e yanıt verirliliği değiştirmemiş ve endotelsiz preparatlarda fenilefrin'e duyarlılığı azaltmıştır. Potasyum klorür maksimum yanıtları FB ön tedavisi ile azalmış, GTN ön tedavisi ile artmıştır ve kombine ön tedavi ile bu artışın anlamlı olarak sürdüğü bulunmuştur. Papaverinin maksimum yanıtlarında ise FB ön tedavisine bağlı olarak gelişen artış, kombine ön tedavi ile restore olmuştur. Bulgular, nitrovazodilatörler ve fenobarbital 'in etkileri ve endotel dokunun katkısı açısından tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY This study was performed in the endothelium intact or denuded thoracic aorta ring preparations obtained from the rats pretreated with glyceryl trinitrate (GTN) and phenobarbital (FB). Animals were separated into four groups as control, pretreated with GTN alone, pretreated with FB alone, and pretreated with GTN and FB concomitantly. The effects of various vasoactive agents, namely phenylephrine (FE), potassium chloride (KG), acetylcholine (ACh), glyceryl trinitrate, isoproterenol (ISO) and papaverine (PAP) were investigated and compared in these groups. GTN pretreatment with the doses used in this study did not cause nitrate tolerance. This pretreatment increased the sensitivity- towards the constriction response of potassium chloride both in endothelium-intact and -denuded rings, and caused a reduction in the sensitivity of aortic rings to the endothelium- dependent relaxant effect of ACh. On the other hand, any significant difference in the responses of phenylephrine, isoproterenol and papaverin were observed. FB pretreatment did not alter the responsiveness tö ACh, but caused a reduction in the sensitivity to phenylephrine in endothelium denuded preparations. In endothelium intact rings the maximum responses to pptassium chloride were decreased by FB pretreatment and increased by GTN pretreatment and it was » found that this augmentation was continued significantly by pretreatment with GTN and FB concomitantly. The increase of the maximum response of papaverin due to FB pretreatment was restored by the combined pretreatment of GTN and FB in endothelium-intact preparations. The results were discussed according to the effects of GTN and FB in the smooth muscle, and also for the contribution of endothelium.