Sülfat etkisine maruz çeşitli lif katkılı harçların genleşme ve basınç dayanımının incelenmesi
Expansion and compressive strength of various fiber-reinforced mortars exposed to sulfate attack
  1. Tez No: 805260
  2. Yazar: ÖZGE ŞEYMA ALTUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE İNAN SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma kapsamında farklı boyut ve çeşitlerde lif kullanımının sülfat etkisi altındaki harçların genleşme ve basınç dayanımı özelliklerine etkisi incelenmiştir. Çalışma kapsamında 6, 12, 18 mm boylarında polipropilen ve 6, 12 mm boylarında cam lif kullanılmıştır. Harç karışımlarında polipropilen lif ve cam lif hacimce %1 oranında kullanılmıştır. Harç karışımları ASTM C1012 standardına uygun olarak hazırlanmıştır. Hazırlanan harç numuneleri %10'luk, %5'lik sodyum sülfat ve %8,4'lik, %4.2'lik magnezyum sülfat çözeltilerinde ayrı ayrı bekletilmiştir ve boy değişimleri 32 hafta boyunca periyodik olarak ölçülmüştür. Ayrıca suda ve sülfat çözeltilerinde bekletilen örneklerin 7, 28, 120 ve 270 günlük basınç dayanımları belirlenmiştir. Sonuçlar karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the effect of using different sizes and types of fibers on the expansion and compressive strength properties of mortars under the influence of sulfate was investigated. Within the scope of the study, 6, 12, 18 mm polypropylene and 6, 12 mm glass fiber were used. Polypropylene fiber and glass fiber were used at the rate of 1% by volume in mortar mixtures. Mortar mixes were prepared in accordance with ASTM C1012 standard. The prepared mortar samples were kept separately in 10%, 5% sodium sulfate and 8.4% and 4.2% magnesium sulfate solutions, and their length changes were measured periodically for 32 weeks. In addition, 7, 28, 120 and 270 days compressive strengths of the samples kept in water and sulfate solutions were determined. The results were evaluated comparatively.