Orta ve şiddetli kronik plak psoriasiste dar-bant ultraviyole B ile biyolojik tedavilerin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of narrow-band ultraviolet B and biologic treatments in moderate to severe chronic plaque psoriasis
  1. Tez No: 805259
  2. Yazar: ÖZLEM AKIN ÇAKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK SEÇKİN GENÇOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Psoriasis son yıllarda tedavisinde önemli gelişmelerin yaşandığı, immün aracılı kronik inflamatuar bir hastalıktır. Psoriasisin tedavisinde uzun yıllardır kullanılan dar bant ultraviyole B (DbUVB) fototerapisi, etkin ve güvenilir bir seçenek olmasına rağmen, son dönemde hızla sayıları artan biyolojik tedaviler karşısında geri planda kalmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı, orta-şiddetli kronik plak psoriasiste, gerçek yaşam koşullarında, monoterapi olarak kullanılan DbUVB ile biyolojik tedavilerin etkinliklerini karşılaştırmaktır. Mayıs 2018 ile Mayıs 2021 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Psoriasis Polikliniği ve Fototerapi Ünitesi'nde değerlendirilerek, 63'ünde DbUVB, 77'sinde biyolojik tedavi [adalimumab (n=6), infliksimab (n=3), sertolizumab (n=3), ustekinumab (n=24), sekukinumab (n=11), iksekizumab (n=30)] başlanan ve en az bir kontrol vizitine gelen toplam 140 hastanın verileri analiz edildi. Tedavi yanıtlarını değerlendirmek için her iki grupta bazalde ve DbUVB'de tedavi sonunda, biyolojik tedavilerde ise 12. haftada Psoriasis Alan Şiddet İndeksi (PAŞİ), Hekimin Global Değerlendirmesi (HGD), Dermatoloji Yaşam Kalite Ölçeği (DYKÖ), Tırnak Psoriasisi Şiddet İndeksi (NAPSİ), Görsel Analog Skala (VAS) kullanıldı. DbUVB'de tedavi sonunda, biyolojik tedavide 12.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is an immune-mediated chronic inflammatory disease. Significant developments in psoriasis treatment have emerged in recent years. Narrow-band ultraviolet B (NbUVB) therapy has been used effectively and safely in the treatment of psoriasis for a long time, but, has started to fall behind biological treatments, the number of which has been rapidly increasing. The aim of this study was to compare the efficacy of NbUVB and biological treatments used as monotherapy under real-life conditions in moderate-to-severe chronic plaque psoriasis. The data of 140 patients who were treated with NbUVB or biological agents between May 2018 and May-2021 in the Psoriasis and Phototherapy outpatient clinics of Marmara University School of Medicine, Department of Dermatology and attended at least one follow-up visit were analyzed. NbUVB and biologic treatment were started in 63 and 77 patients, respectively [adalimumab (n=6), infliximab (n=3), certolizumab (n=3), ustekinumab (n=24), secukinumab (n=11), ixekizumab (n=30)]. Treatment efficacy was evaluated with Psoriasis Area Severity Index (PASI), Physician's Global Assessment (PGA), Dermatology Quality of Life Scale (DQLS), Nail Psoriasis Severity Index (NAPSI), and Visual Analog Scale (VAS) at baseline in both groups, at the end of NbUVB and at 12th week of biological treatments. Percentage of patients who reached PASI 50/75/90 responses in NbUVB and biological treatment groups were as follows; 81%/63,5%/31,7% vs. 90%/79,2%/54,5%; p=0,087, p=0,039, p=0,007, respectively. PGA 0/1 scores were achieved in 49% and 72,7% of patients in NbUVB and biologicals treatment groups, respectively (p=0.004).