Mekanik öğütülmüş saf Zn tozlarının ve %10 Zn katkılı MgZn karışım tozlarının fast (AC-elektrik alan sinterleme) yöntemi ile sinterlenebilirliğinin deneysel araştırılması
Experimental investigation of the sinterability of mechanically milling pure Zn powders and MgZn powder mixture with 10% Zn added by fast (AC-electric field sintering) method
  1. Tez No: 805261
  2. Yazar: AHMET YASİR AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, toz formunda saf çinko metali farklı sürelerde mekanik öğütme yöntemi ile öğütülerek farklı boyutlarda tozlar elde edilmiştir. Öğütülen tozlar AC-FAST metodu ile sinterlenerek katı numuneler oluşturulmuştur. Öğütülen tozların toz boyutlarına göre, sinterlenmesi neticesinde mikro yapı ve mekanik özellikler analiz edilmiştir. Bu malzemeler, % 10Zn ile mekanik olarak karıştırılmış Mg10Zn ile karşılaştırılmıştır. Saf Zn tozlarının 20 dk öğütmeden sonra yoğunluk değerlerinde düşme gözlemlenmiştir. Gözenekli yapı oluşturma için bu durum istenilen hususlardan biridir. Sertlik deneyleri ve basma deneyleri sonucunda bu değerlerde düşüş gözlemlenmiş, Mg10Zn mekanik karıştırılmış malzemesinin saf çinkoya göre sertlik ve basma deneyi çıktılarında iyileşme görülmüştür. Üretilen deney numuneleri Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve optik mikroskop ile görüntülenmiş, Enerji Dağıtıcı X-ışını Spektrografisi (EDS) ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, pure zinc metal in powder form was milled by mechanical milling method at different times and powders of different sizes were obtained. The milled powders are sintered by AC-FAST method to form solid samples. As a result of the sintering of the milled powders according to the powder dimensions, the microstructure and mechanical properties were analyzed.These materials are compared to mechanically mixed Mg10Zn with Zn. A decrease in the density values of pure Zn powders was observed after 20 minutes of mechanical milling. This is one of the desired issues for the creation of porous structures. As a result of hardness tests and compression tests, a decrease was observed in these values, and an improvement was observed in the hardness and compression test outputs of Mg10Zn mechanically mixed material compared to pure zinc. The produced test samples were visualized with Scanning Electron Microscope (SEM) and optical microscope and analyzed with Energy Dispersive X-ray Spectroscopy (EDS).