Farklı azot form ve dozlarının İtalyan çimi (Lolium multiflorum Lam.)'nde verim ve diğer bazı verim özellikleri üzerine etkisi
The effect of doses of different nitrogen form and doses on yield and some other yield characteristics of annual ryegrass (Lolium multiflorum Lam.)
  1. Tez No: 805263
  2. Yazar: İBRAHİM ENES ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN DEMİROĞLU TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Araştırma, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünün Bornova/İzmirdeki deneme alanlarında 2021-2022 yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Araştırmanın amacı; farklı azot form (üre ve üre+NBPT) ve dozlarının (0, 5, 15, 20, 25 kg/da ) İtalyan çiminde verim ve diğer bazı verim özellikleri üzerine etkisinin belirlenmesidir. Çalışmada; bitki boyu (cm), sap çapı (mm), yeşil ot verimi (kg/da), kuru ot verimi (kg/da), kuru madde oranı (%), kuru madde verimi (kg/da), ham protein oranı (%), ham protein verimi (kg/da)gibi özellikler incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, İtalyan Çiminin farklı azot dozları ve formlarında bazı özelliklerde farklılıklar gözlemlenmiştir. Azot dozlarının artışıyla verimde yükselişler olduğu ve dekara 20 kg azot uygulamasının İtalyan Çiminde verim ve kaliteyi yükselten en iyi gübre seviyesi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in the trial areas of Ege University Faculty of Agriculture, Department of Agronomy in Bornova/İzmir, in the 2021-2022 growing season. The aim of the study is to determine the effects of different nitrogen form and doses on yield and some other yield characteristics in Annual ryegrass (Lolium multiflorum Lam.). In the study; plant height (cm), stem diameter (mm), herbage yield (kg/da), hay yield (kg/da), dry matter ratio (%), dry matter yield (kg/da), crude protein ratio ( %), crude protein yield (kg/da) were investigated. According to the results obtained, some differences were observed in different nitrogen doses and forms of Annual ryegrass. Considering all the results, a nitrogen fertilization rate of 20 kg/da with NBPT chelated (with inhibitor) is recommended for the highest forage yield and quality.