Preterm doğum öngörüsünde uteroservikal açı,servikal uzunluk ve servikal hacim karşılaştırılması
Comparison of uterocervical angle, cervical length and cervical volume to predict preterm delivery
- Tez No: 805264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU DİNÇGEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Uteroservikal açı, servikal uzunluk ve servikal hacim ölçümlerinin preterm doğumu öngörmede birbirlerine üstünlüklerinin olup olmadığını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 16-24 gebelik haftaları arasında rutin antenatal izlem için başvuran 18-45 yaş aralığındaki 485 gönüllü katılımcı dahil edildi. Transvajinal ultrason ile uteroservikal açı, servikal uzunluk ve servikal hacim ölçüldü. Yaşları, vücut kitle indeksleri, gravida (gebelik sayısı), parite (doğum sayısı), küretaj öyküleri, sigara kullanımı, kronik hastalıkları, ultrason ölçümlerinin yapıldığı gebelik haftaları, servikal uzunluk, uteroservikal açı, servikal hacim ölçümleri, doğum yaptıkları haftalar, doğum şekilleri, doğum ağırlıkları, bebek cinsiyetleri, 1. ve 5. dakika APGAR skorları, yenidoğan yoğun bakım ünitesi yatışları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: We aimed to evaluate whether uterocervical angle, cervical length and cervical volume measurements have superiority over each other in predicting preterm birth. Material and Methods: 485 volunteer participants aged 18-45 years who applied for routine antenatal follow-up between 16-24 weeks of gestation were included in our study. Uterocervical angle (UCA), cervical length (CL) and cervical volume were measured by transvaginal ultrasound. Ages, body mass index, gravida (number of pregnancies), parity (number of births), curettage history, smoking status, chronic diseases, weeks of pregnancy when ultrasound measurements were made, cervical length, uterocervical angle, cervical volume measurements, birth weeks, delivery types, birth weights, baby genders, 1st and 5th minute APGAR scores, newborn intensive care unit hospitalizations were recorded.