Farklı organik düzenleyicilerin toprak ve nohut bitki verimi üzerine etkisi
Morphological effects of different organic amendments on chickpea (Cicer arietinum L.) varieties
- Tez No: 955483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ YÜRÜRDURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu araştırma, Kahramanmaraş ekolojik koşullarında, 2021–2022 üretim sezonunda, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada, Aras ve Katran nohut çeşitlerine; %1, %2, %4 ve %6 oranlarında solucan gübresi, leonardit ve zeytin prinası uygulanmış, ayrıca kontrol ve kimyasal gübre (saf 25 kg/da azot + 10 kg/da fosfor) uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Organik gübre dozları dekara sırasıyla 100, 200, 400 ve 600 kg olacak şekilde ayarlanmıştır. Araştırmada, uygulamaların nohutun bazı morfolojik özellikleri (bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide bakla sayısı, bin dane ağırlığı ve dekara verim) üzerindeki etkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted under the ecological conditions of Kahramanmaraş during the 2021–2022 growing season using a randomized block design with split plots and three replications. In the study, Aras and Katran chickpea cultivars were treated with vermicompost, leonardite, and olive pomace at rates of 1%, 2%, 4%, and 6%. In addition, control and chemical fertilizer treatments (25 kg/da pure nitrogen + 10 kg/da phosphorus) were applied. The organic fertilizer doses were adjusted to 100, 200, 400, and 600 kg per decare, respectively. The study aimed to determine the effects of these treatments on certain morphological characteristics of chickpea, including plant height, first pod height, number of pods per plant, 1000-seed weight, and yield per decare.