Eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan prepubertal erkek çocuklarda otizm benzeri belirtilerin ve agresyonun serum testesteron, oksitosin, kortizol ve androstenedion ile ilişkisi
Association between autism-like symptoms and agression with serum testosterone, oxytocin, cortisol and androstenedione in prepubertal malechildren with attention deficit hyperactivity disorder
- Tez No: 805268
- Danışmanlar: PROF. DR. SADRİYE EBRU ÇENGEL KÜLTÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanısı konulan prepubertal erkek çocuklarda otistik özelliklerin ve saldırganlık düzeylerinin serum oksitosin, testesteron, oksitosin ve kortizol düzeyleri ile ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmaya çocuk ve ergen psikiyatri polikliniğine ilk kez başvuran 6-10 yaş arasında DSM-V tanı ölçütlerine göre DEHB tanısı alan 83 çocuk dahil edilmiştir. Çalışmamıza ergenlikte görülebilecek hormon değişikliklerini göz önüne alarak sadece prepubertal erkek çocuklar dahil edilmiştir. Birçok psikiyatrik hastalık hormon düzeylerini etkilediğinden dolayı Karşıt olma karşıt gelme (KOKG) bozukluğu dışında ek psikiyatri tanısı olan ve wısc-4 zeka testi 75 altında olan hastalar çalışmaya alınmamıştır. Sosyal işlevsellikte bozulma ve otistik benzeri belirtiler 'SCÖ' (sosyal cevaplılık ölçeği) ve 'zihin kuramı testleri' ile, saldırganlık düzeyleri 'Çocuklar için Saldırganlık Ölçeği Anne Baba Formu' (ÇSÖ-ABF) ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızda DEHB olan prepubertal çocuklarda otizm benzeri belirtiler ile zihin kuramı testleri sırasıyla yüksek ve düşük ile doğru ve yanlış olarak gruplandırılmıştır. Serum testesteron, kortizol, androstenedion ve oksitosin düzeyleri saat 8:00-10:00 arasında alınan serum örneklerinden belirlenmiştir. Çalışmamızda incelenen DEHB tanılı hastaların otistik belirti gösterme durumları ve zihin kuramı testleri arasında kan testesteron, androstenedion ve oksitosin düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Otistik belirtisi olmayan hastaların, otistik belirtisi olan çocuklara kıyasla kan testesteron düzeyi anlamlı olarak düşük iken oksitosin düzeyi anlamlı olarak yüksekti. Ayrıca otistik belirtisi olan hastaların kan androstenedion düzeyi, otistik belirtisi olmayanlardan anlamlı olarak yüksekti. Zihin kuramı yanlış olan hastaların kan testesteron ve androstenedion düzeyleri, zihin kuramı doğru olanlardan anlamlı olarak yüksek iken kan oksitosin düzeyi anlamlı olarak düşüktü. Çalışmamızda incelenen DEHB tanılı hastaların ÇSÖ-ABF toplam puanı ile kan testesteron düzeyi ve testesteron/kortizol oranı arasında pozitif yönde, güçlü düzeyde, oksitosin düzeyi arasında ise negatif yönde, güçlü düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Ek olarak serum kortizol ve androstenedion düzeyleri ile saldırganlık arasındaki ilişki saptanmamıştır. Bu bilgiler göz önüne alındığında otizmle benzer şekilde DEHB'de görülen sosyal kısıtlılıklarda, DEHB'nin kliniğini etkileyen dürtüsellik, saldırganlık, sosyal ilişkilerini etkileyen otistik belirtiler, zihin kuramı bozuklukları ve duygu tanıma gibi ileri sosyal işlevlerinde; oksitosin, testesteron, kortizol ve androstenedionun rolü olabileceği düşünülmüştür. Bu nedenle DEHB tanılı çocuk ve ergenlerde, daha çok otizmde araştırılan sosyal iletişim ve hormon araştırmalarının yapılması, etiyolojinin yanı sıra tedaviye de katkı sağlayacak yeni bilgilerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relation between the autistic characteristics and aggressiveness of prepubertal male children diagnosed with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) and serum oxytocin, testosterone, oxytocin and cortisol levels were researched. 83 children diagnosed with ADHD according to the DSM-V diagnostic criteria were included in this study. These children were between 6-10 years old and applied for the first time to the child and adolescent psychiatry outpatient clinic. We included only prepubertal boys into this study because of hormone changes in adolescence. Patients with additional psychiatric diagnosis other than opposite defiant disorder and those with a WISC-4 intelligence test below 75 were not included as many psychiatric disorders can affect hormone levels. Disturbance in social functioning and autistic symptoms were assessed by social response scale and theory of mind. Besides aggression levels were assessed by 'Aggression Scale for Children Parent Form' (ASCPF). Prepubertal boys diagnosed with ADHD are classified as high -low and truefalse for Autism-like Symptoms and theory of mind respectively. Serum testosterone, cortisol, androstenedione and oxytocin levels were determined from serum samples collected between 8:00- 10:00 am. We detected statistically significant difference in the blood testosterone, androstenedione and oxytocin levels between the autistic symptoms and theory of mind in patients diagnosed with ADHD. Blood testosterone levels were significantly lower in patients without autistic symptoms than in those with autistic symptoms, while oxytocin levels were significantly higher. In addition, blood androstenedione levels were significantly higher in patients with autistic symptoms. Blood testosterone and androstenedione levels were significantly higher in patients with wrong theory of mind than patients with true theory of mind, while blood oxytocin levels were significantly lower. In this study, we found a statistically significant strong relationship between the total scores of ASCPF of the patients with ADHD and the blood testosterone level, testosterone / cortisol ratio in the, and the oxytocin levels in negative. In addition we detected that there was not association between serum androstenedione level, serum cortisol level and aggression severity. According to the results, we think that oxytocin, testosterone, cortisol and androstenedione might play a role in advanced social functions such as impulsivity, aggression, autistic symptoms affecting social relations, mental theoretical disorders and emotional recognition affecting the clinic of ADHD in the same way as the social limitations of ADHD.