Üridin tedavisinin sıçan siyatik sinir hasarındaki rejeneratif etkinliğinde epigenetik mekanizmaların aracılığının araştırılması
Investigation of mediation of epigenetic mechanism in the regenerative effects of uridine treatment in rat sciatic nerve damage
  1. Tez No: 805272
  2. Yazar: ALİ İMRAN ÖZMARASALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Periferik sinirlerin hasar sonrası rejenerasyonu güncel literatürdeki gelişmelere rağmen problem olmaya devam etmektedir. Periferik sinir hasarının tedavisinde sinir greftleme veya primer onarım tedavileri ile sinir rejenerasyonu yetersiz kalmakta, tam fonksiyonel iyileşme mümkün olmamaktadır. Çalışmamızda sıçan siyatik sinir transeksiyon modelinde rejeneratif etkinliği gösterilen üridinin epigenetik mekanizmalarının muhtemel aracılığı incelendi. Sıçanlarda tek taraflı siyatik sinir transeksiyon ve primer anastomoz modeli uygulaması sonrasında intraperitoneal olarak 1 hafta süreyle günlük tek doz salin (kontrol) ya da üridin (500mg/kg) verilmesini takiben 8. gün siyatik sinirler blok olarak çıkartıldı. Eksize edilen materyallerden oluşan homojenatlarda histon deasetilaz 1 (HDAC1) enzim miktarı Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA) ile ölçüldü ve ayrıca asetillenmiş Histon-H3 ve asetillenmiş Histon-H4 proteinlerinin miktarları yarı-kantitatif olarak Western Blot yöntemi ile analiz edildi. Paraformaldehit fiksasyonu yapılan siyatik sinir örneklerinde ise toplam miyelinli akson sayıları histomorfolojik olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Post-injury regeneration of peripheral nerves is still a problem despite advances medical literature. In the treatment of peripheral nerve damage, nerve regeneration is insufficient with nerve grafting or primary repair treatments, and full functional recovery is not always achieved. In this study, the possible mediation of epigenetic mechanisms in the regenerative activity of uridine is investigated in the rat sciatic nerve transection model. After unilateral sciatic nerve transection model in rats, a single daily dose of saline (control) or uridine (500mg/kg) was administered intraperitoneally for 1 week. The amount of histone deacetylase 1 (HDAC1) enzyme in the homogenates was measured by Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA) and the amounts of acetylated Histone-H3 and acetylated Histone-H4 proteins were analyzed semi-quantitatively by Western blot method. Total myelinated axon counts were analyzed histomorphologically.