Dilaltı tükürük bezlerinin lipid metabolizmasına etkisi
  1. Tez No: 80531
  2. Yazar: HASAN OMİDFAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Diş Hekimliği, Biochemistry, Dentistry
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Tükürük bezi dokusundan birçok biolojik aktif maddelerin salgılandıkları gösterilmiştir. Bu maddelerin immün sistemin gelişmesindeki rolü belirlendikten sonra, karbonhidrat metabolizması üzerine olan hiperglisemik etkisi gösterilmiştir. Tükürük bezinden elde edilen ekstrenin lipid metabolizması üzerine etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmamızda timus F5 fraksiyon yönteminden yararlanılarak sublingual tükürük bezinden SLF~ fraksiyonunu elde ettik. Bu SLF3 fraksiyonu 80°C'de 25 dakika ısıya da yanıklı bir polipeptiddi. Bu SLF3 fraksiyonunun lipid metabolizması üzerine etkilerini araştırdık ve aşağıdaki sonuçları elde ettik. 1- Normal tavşanlarda, SLF" serum kolesterol düzeyini %34.5 ve serum trigliserid düzeyini de %20 düşürmektedir (Kontrollere göre düşüş anlamlıdır).Hiperkolesterol emi oluşturulmuş tavşanlarda, kolesterolce zengin beslenme kesildikten sonra kontrol grubunda serum kolesterol düşüş hızı 1. hafta %11.5, 2. hafta %1 9. 3, 3. hafta %33.3 ve serum trigliserid düzeyleri 1. hafta %7, 2. hafta «16.5, 3. hafta %26.7 iken, SLF, uygu laması sonunda serum kolesterol düşüş hızı 1. hafta %20.7, 2. hafta %58.6, 3. hafta %69 ve serum trigliserid düşüş hızı 1. hafta %14.2, 2. hafta %39.1, 3. hafta %46.6 oranında düşmektedir (Kontrollere göre düşüş anlamlıdır). Bu bulgulara göre SLF3'ün serum kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürücü bir etkiye sahip olduğu sonucuna varıldı. SLF3'ün bu etkisinin, kolesterolün sentezini azaltıcı, safra kolesterolü asidlerine ve glikokortikoid hormonlara çevril imini arttırıcı ve önemli ölçüde safra yollarına atılımını hızlandırıcı nitelikte olduğu ve glukagon, glikokortikoidler ve tiroid hormonlarını uyararak dolaylı yoldan yapabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
42 - S U N MARY It has been shown that many biologically active substances are secreted from the sublingual gland. Apart from the role of these substances in the development of the immune system, their hyperglycemic effect on carbohydrate metabolism is also established. However, whether or not the extract obtained from the sublingual gland affects lipid metabolism, has not been investigated. In our study, we have extracted SLF_ fraction from the sublingual gland using the method for fraction Fg of. thymus. This fraction of SLF3 is a polypeptide, heat, stable at 80°C for 25 minutes. We have investigated the effect of SLF3 fraction on lipid metabolism, and have, obtained the following results: 1- In normal rabbits treated with SLF3 fraction, serum cholesterol and serum triglyceride levels were decreased by 34.5 % and 20% respectively (the decrease is significant compared to controls).43 2- In hyperchol esterol emi c rabbits, after the diet richin cholesterol was substituted with the conventional diet, the decrease in serum cholesterol of control group was 11.5 % on the first week, 19.3 % on second week and 33.3 % on the third week, while the decrease in triglyceride level was 7.2 % on first week, 16.5 % on the second week 26.7 % on the third week. On the other hand, the decrease in serum cholesterol of SLF_ treated group was 20.7 % on the first week, 58.6 % on the second week, 69 % on the third week, and the decrease in serum triglyceride level of the same group was 14.2 % on the first week, 39.1 % on the second week, 46.6 % on the third week. The decrease in both parameters are significant compared to the control groups. According to the obtained data, it has been observed that SLF3 fraction has decreased both serum cholesterol and triglyceride levels. It may be suggested that SLF3 can depress cholesterol synthesis but increase the conversion of cholesterol to bile salts and glycocorti coid hormone, and also increase the secretion of cholesterol to the bile duct. It may be considered that this effect of SLF_ may indirectly'be by the stimulation of glucagon, glycocorti coid and thyroid hormones.